لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

اجرای مقررات منع رفت و آمد در مرکز استان دیاله


مقامات عراقی مقررات منع آمد وشد را در مرکز استان دیاله به اجرا گذاشته اند. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که یک بمب انداز انتحاری بامداد امروز( سه شنبه) دو تن را کشت و دست کم هفت نفر را مجروح کرد.

به گفته پلیس، بمب انداز به یک کاروان حامل مقامات عراقی، از جمله فرماندار دیاله، حمله کرد. او آسیب ندید.ظرف دو روز این دومین انفجاری است که در بعقوبه روی می دهد. روز دوشنبه، یک بمب انداز زن خود را در نزدیکی گروهی از افسران پلیس منفجر کرد و یک تن را کشت.

نیروهای عراقی و آمریکائی اخیرا برای سرکوب شورشیان به حمله ای در دیاله دست زدند.

نوری المالکی، نخست وزیر، به ستیزه گرانی که تسلیم شوند، پیشنهاد بخشودگی داده است.

اما دولت عراق روز دوشنبه اعلام کرد عملیات نظامی در دیاله را موقتا متوقف خواهد ساخت تا شانسی برای تسلیم شدن به مردان مسلح داده شود.

پیشتر، ملک عبدالله، پادشاه اردن روز دوشنبه به بغداد رفت و از دیگر کشورهای عرب خواست به دولت عراق در برقراری ثبات در کشور کمک کنند.

ملک عبداله نخستین رهبر عرب است که از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ به آن کشور سفر می کند. دیگر رهبران سنی عرب، به دلیل

هراس های امنیتی و این نگرانی که دولت شیعه عراق بیش از اندازه به ایران نزدیک است، از سفر به بغداد پرهیز کرده اند.

دولت عراق می گوید رهبر اردنمذاکراتی صریح و مثبت با نوری المالکی و دیگر مقامات عراق انجام داد. مالکی ابراز امیدواری کرد سفر ملک عبدالله صفحه جدیدی در در مناسبات دو کشور بگشاید و به بهبود امنیت در عراق و در منطقه کمک کند.

واشنگتن کشورهای عرب سنی را تشویق کرده است مناسبات با عراق را تقویت کنند و از انزوای منطقه ای کشور بکاهند.

XS
SM
MD
LG