لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

ایوو مورالس پيروزی خود را در انتخابات رياست جمهوری بوليوی اعلام کرد


با شمارش بیش از ۶۰ درصد آرای همه پرسیِ روز یکشنبه در بولیوی، ، ایوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی پیروزی خود و هشت فرماندار منطقه ای را اعلام کرد.

رئیس جمهوری بولیوی، که با سیاست های چپگرایانه، و هم پیمانی با رئیس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا، انتقاد شدید مخالفان را بر انگیخته است،
امروز در اجتماع هوادارانش در لاپاز، عهد کرد که برنامه های ملی اش را به پیش ببرد.

هزاران نفر از مردم بولیوی روز یکشنبه در خیابان های لاپاز پیروزیِ ایوو مورالس رئیس جمهوری آن کشور در همه پرسی برای ابقا یا برکناری وی را جشن گرفتند.

نتایج نهایی شمارش آرا هنوز اعلام نشده است؛ اما تا کنون بیش از ۶۳ درصد رای دهندگانِ رفراندوم روز یکشنبه بولیوی – که اکثریت جمعیت آن را بومیان سرخپوست تشکیل می دهند – بر ابقای ایوو مورالس، نخستین رئیس جمهوری بومی آن کشور، و آلوارو گارسیا، معاون رئیس جمهوری صحه گذاشتند. این تعداد بیش از آرایی است که آقای مورالس در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۵ کسب کرد.

همچنین، 5 نفر از فرماندارانِ استان های هشتگانه بولیوی، همگی از هواداران آقای مورالس، آزمون همه پرسی برای برکناری یا ابقا در پست خود را با موفقیت پشت سر گذاشتند؛ و احتمال ابقای سه فرماندار دیگرِ هوادار رئیس جمهوری نیز – بسیار بالاست.

آقای مورالس در میان بومیان کشوربولیوی – که بخش عمده آنها ساکن دامنه های دوردست و صعب العبور کوههای آند هستند – بسیار محبوبیت دارد.

مخالفان داخلی آقای مورالس سیاست های وی را مورد انتقاد قرار داده، و با متهم کردن وی به چپگرایی و حمایت از هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا، و نادیده گرفتن حقوق مردم، خواستار همه پرسی برای برکناری یا ابقای وی در پست خود شده بودند.

اما مورالس که با شعار مردم گرایی در همه پرسی روز یکشنبه در مقام خود تثبیت شد، وعده داده است که طرح های بهبود وضع مردم، و به ویژه بومیان اصلاحاتی را به اجرا گذارد.

اصلاحات مورد نظر ایوومورالس از جمله تدوین قانون اساسی جدید، ملی کردن صنایع، برقراری دموکراسی، و تقسیم مجدد زمینهای زراعی به نفع افراد بی بضاعت را شامل می شود.

XS
SM
MD
LG