لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

چين از کشته شدن يازده نفر در ناحيه مسلمان نشين شمال غربی خبر ميدهد


وسائل ارتباط جمعی چين از کشته شدن يازده نفر در زدوخوردی خبر ميدهند که ميان ستيزه گران جدائی طلب و گاردهای امنيتی در ناحيه ناآرام شين جيانگ رخ داده است.

شيين هوا خبرگزاری دولتی چين ميگويد ده مهاجم و يک گارد امنيتی امروز، يکشنبه، در زدوخوردی صبحگاهی در شهر کيوکا کشته شدند.

شين هوا ميگويد مهاجمين با يک موتور سيکلت باری سه چرخه ای و مملو از مواد منفجره وارد حياط يک پاسگاه پليس شدند و انفجاری ترتيب دادند که به کشته شدن گارد امنيتی منجر شد.

شين هوا ميگويد پليس هشت نفر از مهاجمين را با شليک گلوله کشت، و دو مهاجم ديگر پس از آنکه محاصره شدند خود را منفجر کردند.

بنا به گزارشها در اين حمله پانزده نفر درگير بودند. دو نفر از مهاجمين دستگير شده اند و پليس در جستجوی سه نفری است که گريخته اند.

چين ميگويد عوامل درگير در اين حمله ستيزه گرانی هستند که برای ايغوری های مسلمان در ناحيه غربی شين جيانگ استقلال ميخواهند. به گفته مقامات، مهاجمين سوپرمارکتها، هتل ها و ساختمانهای دولتی را نيز هدف گرفته بودند.

مقامات چين و تحليگران در منطقه احتمال هرگونه تهديدی را عليه مسابقات المپيک بسيار ناچيز توصيف ميکنند. يک مقام ارشد در کميته ملی المپيک چين ستيزه گران را متهم کرد که از المپيک برای پيشبرد خواست های خود سوء استفاده ميکنند.

هفته گذشته، در آستانه گشايش مسابقات المپيک، حمله ای در منطقه شين جيانگ به کشته شدن شانزده مامور پليس و مجروح شدن شانزده نفر ديگر منجر شد. مقامات دو مرد ايغوری را مسئول حمله معرفی کردند. وسائل ارتباط جمعی چين آن حمله را به جنبش اسلامی ترکمنستان شرقی ارتباط دادند که خواستار استقلال برای شين جيانگ است.


XS
SM
MD
LG