لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۴

کرزی ميگويد حملات هوائی غيرنظاميان را می کشد و خواستار اقدام در پاکستان شده است


حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان ميگويد حملات هوائی ناتو و آمريکا در افغانستان فقط غير نظاميان را می کشد.

آقای کرزی امروز، يکشنبه، در کابل از نيروهای بين المللی خواست تروريسم را در کانون توجه جنگ بگذارند، و جايگاههای تعليماتی ستيزه گران ، و مامن های آنان را در کشور همسايه، پاکستان، هدف بگيرند.

اظهارات آقای کرزی انعکاسی از نگرانی های آمريکاست که اقدامات پاکستان را برای متوقف ساختن حملات مرزی در افغانستان کافی نميداند. پاکستان اين انتقاد را رد ميکند.

درخواست اخير آقای کرزی دنباله گزارشهائی راجع به کشته شدن غيرنظاميان در حملات هوائی در شمال کابل است. مقامات افغان ميگويند دست کم يازده نفر روز شنبه در ولايت کپيسا، پس از حمله ای که ستيزه گران به سربازان خارجی در منطقه تگاب انجام دادند، کشته شدند. مقامات افغان و ناتو در باره گزارش ها تحقيق می کنند، اما ناتو ميگويد معتقد نيست غيرنظاميان در آن واقعه کشته شده باشند.

در همين حال امروز در افغانستان پنج غير نظامی هنگامی کشته شدند که اتوموبيل حامل آنان از روی يک بمب جاده ای در ولايت قندهار گذشت. بسم الله خان رئيس پليس ولايتی ستيزه گران طالبان را به کارگذاشتن بمب در نزديکی يک پادگان ارتش افغانستان متهم کرد. وی گفت قربانيان راهی کار در يک مزرعه انگور بودند که کشته شدند.

تشکيلاتی که نماينده قريب صد آژانس امدادی در افغانستان است ميگويد از دو هزار و پانصد نفری که امسال در جنگ کشته شده اند هزار نفرشان غير نظامی بودند. حملات شورشيان عامل دو سوم از تلفات غير نظاميان دانسته شده است. حملات هوائی و استفاده بيش از حد زور نيز در اين زمينه نقش داشته است.

XS
SM
MD
LG