لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

تظاهرات جهانی و بازداشت پنج تبتی توسط ماموران چین


یک گروه تبتی طرفدار حقوق بشر می گوید ماموران امنیتی چین روز شنبه پنج نفر از اعضای آنرا که در میدان تیه نان من پکن دست به تظاهرات زده بودند، بازداشت کردند.

گروه «تبت آزاد» می گوید سه آمریکائی و یک آلمانی روی زمین دراز کشیدند و خود را با پرچم های تبت پوشاندند، در همین حال، یک کانادائی داستان حمله چین به تبت و اشغال آنرا نقل می کرد.

گروه می گوید اعتراض سه مرد و دو زن پیش از آن که پلیس آنها را بازداشت کند، ده دقیقه طول کشید.

در هنگ کنگ، ماموران امنیتی دست کم یک معترض را از محل برگزاری مسابقه اسب دوانی بیرون بردند، این اقدام پس از آن صورت گرفت که چند نفر سعی کردند پرچم تبت را نشان دهند.

کریستینا چان، دانشجوی دانشگاه، که در ماه مه بدلیل اعتراض به حمل مشعل المپیک در هنگ کنگ مشهور شد، از پیست مسابقه اخراج شد. هنور معلوم نیست که آیا او دستگیر شده است یا نه.

نیروهای امنیتی امروز جمعه پکن را در کنترل کامل خود داشتند، اما تظاهرکنددگان خارجی توانستند در محل اصلی برگزاری مسابقات، از صف پلیس بگذرند و دقایقی پیش از آغاز مراسم گشایش بازی ها، دست به اعتراض بزنند. گروه دانشجویان طرفدار آزادی تبت در آمریکا می گوید سه آمریکائی پیش از آن که بازداشت شوند، پرچم های تبت را به مدتی کمتر از یک دقیقه بلند کردند.

روز جمعه همچنین تظاهراتی علیه وضعیت حقوق بشر در چین در چندین کشور، از جمله در هند، نپال، ترکیه، انگلستان، فرانسه، بلژیک، آلمان و تایلند، برپا شد.

اکثر تظاهرات بر رفتار چین با مردم تبت متمرکز بود. محدودیت های آزادی مذهب و نیز رفتار با اقلیت ها، نیز از جمله دیگر مسائل مورد توجه تظاهرکنندگان بود.

در آنکارا، پایتخت ترکیه، در جریان اعتراض اویغور ها به وضعیت حقوق بشر در چین، مردی خود را در برابر سفارت آن کشور آتش زد.

در نپال، پلیس بیش از یک هزار نفر از تبعیدیان تبتی را که برای اعتراض به سرکوب مخالفان حکومت چین در تبت در مقابل سفارت آن کشور جمع شده بودند بازداشت کرد.

در دهلی نو، پایتخت هند، بیش از یک هزار تبعیدی تبتی با نادیده گرفتن باران سنگین در برابر سفارت چین جمع شدند و شعار دادند. پلیس بعدا مانع از آن شد معترضین به سفارت هجوم برند.

XS
SM
MD
LG