لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

بغداد و واشنگتن به توافق برای خروج سربازان رزمی آمریکا از عراق نزدیک می شوند


مقامات عراقی می گویند بغداد و واشنگتن به معامله ای برای خروج سربازان رزمی امریکا از عراق تا پایان سال ۲۰۱۰ یا اوائل ۲۰۱۱ نزدیک می شوند.

مقامات عراقی آشنا به مذاکرات، از جمله اعضای حزب الدعوه، به رهبری نوری المالکی ، روز پنجشنبه گفتند هر دو طرف در مورد زمان خروج به یک توافق مقدماتی رسیده اند.

بگفته آنها، جدول زمانی پیشنهادی یک هدف مقدماتی را برای خروج سربازان از شهرهای عراق و استقرار در پایگاهایشان تا سی ام ژوئن ۲۰۰۹ تعیین می کند.

مقامات عراقی می گویند بر اساس معامله، بغداد می تواند در صورتی که شرایط امنیتی ایجاب کند از نیروهای امریکائی درخواست کند در کشور بمانند.

مقامات امریکائی می گویند در مذاکرات امنیتی با بغداد پیشرفت هایی صورت گرفته است، اما هنوز توافق نهائی بدست نیامده و اختلاف بر سر پاره ای مسائل باقی است، از جمله این که آیا سربازان امریکائی و پیمانکاران همچنان از اقدامات قانونی در عراق مصون خواهند بود یا نه.

سخنگوی مقتدی صدر روز جمعه گفت در صورتی که امریکا خارج ساختن سربازانش را بر اساس یک جدول زمانی مشخص آغاز کند، او به شبه نظامیان خود دستور خواهد داد سلاح هایشان را بزمین بگذارند.

پرزیدنت بوش و نوری المالکی،نخست وزیرعراق،ماه پیش موافقت کردند آنچه آنرا یک « افق زمانی کلی»برای خروج سربازان امریکا از عراق نامیدند، تعیین شود. مقامات امریکائی گفته اند چنین خروجی به شرایط نظامی و امنیتی در کشور بستگی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG