لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

شرکت یکی از بازماندگان حادثه بمبگذاری کنیا به همراه تیم معلولان در المپيک


دهمین سالگرد بمبگذاری در سفارتخانه های آمریکا در کنیا و زامبیا در پایتخت های این دو کشور واقع در شرق آفریقا برگذار شد. کاخ سفید آمریکا در بیانیه ای از این حملات القاعده بعنوان نمونه روشن تاکتیک خونین آن سازمان تروریستی بویژه علیه غیر نظامیان بی گناه در سراسر دنیا نام برد، و در سالگرد این حوادث خونبار یکبار دیگر بر نیاز به همکاری با متحدان برای مقابله همه جانبه با ترور و تروریسم تاکید کرد.

در ۷ اوت سال ۱۹۹۸ در جریان بمبگذاری القاعده در نمایندگی های سیاسی آمریکا در نایروبی و درالسلام، پایتخت های دو کشور کنیا و زامبیا، ۲۲۰ تن کشته و بیش از ۵ هزار نفر زخمی شدند، تلفات و مجروحانی که اکثر آنها را مردمان این دو کشورِ واقع در شرق قاره سیاه تشکیل می دادند.

مایکل رانِبرگر سفیر آمریکا در کنیا با تاکید بر روابط نزدیک واشنگتن و نایروبی از تلاش های ایالات متحده برای ارائه اطلاعات و آموزش خبر داد، و آینده نگری و توجه به دستآوردهای ده ساله اخیر را بهترین راه بزرگذاشت قربانیان آن حوادث دانست. ده سال قبل وانتی حامل مواد منفجره در برابر سفارت ۴۰ طبقه آمریکا در نایروبی پایتخت کنیا منفجر شد و دقایقی بعد حمله مشابهی به نمایندگی ایالات متحده در درالسلام پایتخت زامبیا صورت گرفت.

داگلاس سیدی یالو، یکی از بازماندگان حادثه بمبگذاری کنیا، خود شاهد برخورد وانت حامل مواد منفجره با دروازه امنیتی سفارت آمریکا و انفجار انتحاری متعاقب آن بود، سیدی یالو در حال حاضر ریاست کمیته المپیک معلولان کنیا را به عهده دارد و قرار است به همراه تیم معلولان آن کشور در این بازی ها که در ۲۸ اوت در پکن برگزار می شود، شرکت کند.

از سوی دیگر، به گفته پلیس کنیا، فاضل عبد الئه محمد متهم به طراحی بمبگذاری های نایروبی و درالسلام در شبیخون یک شنبه نیروهای انتظامی به محل اختفای او در شهر ساحلی مالیندی در آن کشور موفق به فرار شده، فردی که بنا به گزارش ها برای معالجه بیماری کبدی خود به کنیا مراجعت کرده، و در حال حاضر سفارت آمریکا در آن کشور مبلغ ۵ میلیون دلار بعنوان جایزه دستگیری زنده یا مرده او تعيین کرده است.

XS
SM
MD
LG