لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

گزارش تحليلی: آزاد سازی ٥ زندانی فلسطينی در توافق اسرائيل و حزب الله لبنان


گزارشی از ديهيم بهزادی

اسرائيل به عنوان بخشی از توافق مبادلهء زندانيان با گروه حزب الله لبنان، امروز ٥ زندانی فلسطينی را آزاد کرد.

آزادسازی زندانيان فلسطينی، که اوايل هفتهء جاری به تصويب کابينهء اسرائيل رسيد، آخرين مرحله از توافق ماه ژوئيه برای تبادل زندانيان ميان آن کشور باحکومت خودگردان فلسطينی و لبنان بود.

آزادسازی يکصد و پنجاه فلسطينی ديگر که هنوز در زندان های اسرائيل به سر می برند، در کانون گفتگوهای محمود عباس رهبر فلسطينيان، با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل در ديدار امروز آن دو در اورشليم قرار داشت.

پنج زندانی فلسطينی را اسرائيل امروز از زندان هدريم آزاد کرد. اين پنج فلسطين، که به گفتهء مقامات زندان اسرائيل همگی کمتر از ١٨ سال دارند، و جرايم آنها سبک و در حد سنگ پرانی بوده است، پس از آزادی، از هدريم در مرکز اسرائيل همراه با نيروهای مسلح امنيتی آن کشور روانهء سرزمين های فلسطينی شدند. آنها پس از انجام بازرسی در پاسگاه مرزی شعرافريم، و ورود به تولکرم واقع در کرانهء باختری رود اردن، به خانواده های خود ملحق شدند.

آزادسازی زندانيان فلسطينی آخرين مرحله از توافق ماهء ژوئيه برای تبادل زندانيان ميان اسرائيل با حکومت خودگردان فلسطينی و لبنان بود، که در اجرای آن، اسرائيل ٥ زندانی لبنانی را در ازای دريافت اجساد دو سرباز اسرائيلی آزاد کرد؛ و اجساد نزديک به ٢٠٠ چريک لبنانی و فلسطينی را نيز، که در نبردهای مختلف جان باخته بودند مسترد داشت.

دو سرباز اسرائيلی به نامهای اهود گلدواسر و الداد رگب در تابستان ٢٠٠٦ توسط افراد مسلح حزب الله لبنان ربوده شدند؛ و اين اقدام آتش جنگ ٣٤ روزهء اسرائيل عليه حزب الله را بر افروخت.

در همين حال اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رهبر فلسطينيان در ديدار امروز خود در اورشليم، تعدادی از مسائل بنيادی در راه دستيابی به صلح نهايی، از جمله سرنوشت ديگر زندانيان فلسطينی، را مطرح کردند. به گفتهء منابع اسرائيلی نخست وزير آن کشور در نمايشی از حسن نيت اعلام کرده است که تا پايان ماه جاری ميلادی تعداد ديگری از زندانيان فلسطينی را آزاد می کند. مذاکره کنندهء فلسطينيان تعداد زندانيانی را که اسرائيل قول آزادسازی آنها را داده، ١٥٠ نفر اعلام کرده است.

گفتگوهای رهبران اسرائيل و فلسطينيان در حالی انجام می گيرد که نخست وزير اسرائيل، در پی اتهامات فساد مالی که بر او وارد شد، اعلام کرد ماه سپتامبر از سمت خود کناره گيری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG