لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

گزارش تحليلی: اظهارات پرزيدنت بوش درباره کره شمالی در سفر آسيائی


گزارشی از رضا الهياري

پرزيدنت بوش می گويد کرۀ شمالی برای بهبود بخشيدن به موقعيت خود در جامعۀ بين الملل، بايد با رسيدگی کامل برنامه های سلاح هسته ای اش، موافقت کند. وی اين سخنان را در يک کنفرانس مشترک خبری با لی ميونگ بک، رئيس جمهوری کره جنوبی در سئول ايراد کرد و گفت، کره شمالی مردمش را در تهيدستی و انزوا گرفتار کرده است. او می افزايد رژيم پيونگ يانگ با دنبال کردن برنامۀ سلاح هسته ای صلح جهانی را تهديد کرده و ما به اين سرپيچی دو پاسخ داريم:

اول آنکه اطمينان پيدا می کنيد که يک مخالفت قوی عليه سلطه جويی کرۀ شمالی وجود دارد و من از اين بابت بسيار ممنون هستم . و دوم ، ما تا رسيدن به هدف نهايی خود، متحدانه در کنار کرۀ جنوبی، چين، ژاپن و روسيه خواهيم ايستاد. اين هدف، شبه جزيرۀ کره است که در آن مردم، عاری از سلاح هسته ای و جور و ستم زندگی کنند.»

رَئيس ِ جمهوری آمريکا گفت گفتگوهای شِش جانبه جاری بهترين راه برای متقاعد کردن کرۀ شمالی جهت دست کشيدن از برنامه های حاه طلبانۀ هسته ای آن کشور بشمار می رود. آقای بوش گفت قبل از آنکه نام کرۀ شمالی از فهرست کشورهای حامی تروريست، حذف شود، برنامه های هسته ای آن کشور بايد مورد رسيدگی کامل قرار گيرد.

پرزيدنت بوش در بخش ديگری از سخنان خود در ارتباط با نقش کرۀ جنوبی د ر منطقه گفت، همانگونه که توانايی کرۀ جنوبی رشد می يابد، آنکشور نقش بزرگتر و مهمتری را در دفاع از خود بعهده می گيرد. آمريکا نيز در عوض با تعطيل کردن تأسيسات غير نياز خود و سپردن اين سرزمين با ارزش به مردم کره، حضوری نوين در آنجا خواهد داشت. از زمان مداخلۀ آمريکا در جنگ کره در سالهای ١٩٥٠ و ١٩٥٣، اين کشور حدود سی هزار سرباز در کرۀ جنوبی مستقر کرده است.

پرزيدنت بوش پيش از عزيمت بسوی تايلند با سربازان آمريکايی مستقر در کرۀ جنوبی ، گفتگو کرد. وی بخاطر از خود گذشتگی آنان در مبارزه عليه تروريسم، از سربازان و خانواده های آنان برای به ارمغان آوردن صلح و دموکراسی به آسيا و ساير نقاط جهان، قدردانی کرد و گفت، آمريکا به حمايت خود از مردم عراق ادامه خواهد داد و دشمن را در آنسوی درياها با شکست روبرو خواهد کرد تا مجبور به مواجهه با آن در آمريکا نشود.

پرزيدنت بوش امروز از تايلند ديدن می کند که انتظار می رود بمناسبت يک صد و هفتاد و پنجمين سال روابط دو جانبه ميان دو کشور با جشن و سرور همراه باشد. بنا به گفتۀ دستياران پرزيدنت بوش، وی در بانکوک پايتخت تايلند يک سخنرانی در ارتباط با ارزيابی سياست های بمورد اجرا گذاشته شده در آسيا در زمان رياست جمهوری خود، ايراد خواهد کرد.

از جمله برنامه های ديگر آقای بوش در تايلند، دريافت گزارش کمک به طوفانزدگان برمه و ملاقات خصوصی با فعالان برمه ای خواهد بود. پرزيدنت بوش و همسرش سپس ، برای شرکت در مراسم گشايش بازيهای المپيک پکن، به چين ميروند. آقای بوش اولين رَئيس جمهوری آمريکا خواهد بود که در زمان زمامداری خود در مراسم افتتاح بازيهای المپيک در يک کشور خارجی شرکت می کند.

XS
SM
MD
LG