لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۱

اقتصاد نامساعد ذهن راًی دهندگان آمريکائی را بيش از هر چيز ديگر بخود مشغول کرده است


با نزديک تر شدن روز چهارم نوامبر که روز برگزاری انتخابات سراسری آمريکاست، مسئله اقتصاد بيش از هر مسئله ديگری برای آمريکائی ها اهميت پيدا کرده است. يک نظرسنجی که در اواخر روز چهارشنبه انتشار يافت، حاکی از آنست که ۴۸% راًی دهندگان آمريکائی به مشکل اقتصادی بيش از هر چيز ديگری توجه دارند و ميگويند در روز انتخابات بر اين اساس تصميم خود را برای اين که به چه کسی راًی بدهند؛ اتخاذ ميکنند. اين رقم در ماه ژوئن گذشته ۴۲% و در ماه ژانويه سال جاری ميلادی تنها ۳۵% بود. در اين نظرسنجی که در فاصله روزهای بيست و هفتم تا بيست و نهم ماه ژوئن گذشته انجام شد، بيش از يک هزار شهروند آمريکائی شرکت داشتند و تنها ۱۸% در صد آنان برايشان مسئله جنگ در عراق بيش از ساير مسائل اهميت داشت و ۱۳% ديگر به بيمه های درمانی توجه داشتند.

اکنون با توجه به اين نظرسنجی اين مسئله مطرح ميشود که تا بحال کدام يک از دو کانديدای رياست جمهوری آمريکا – يعنی سناتور اوباما و سناتور مک کين – بيشتر و بهتر توانسته اند طرح اقتصادی خود را به راًی دهندگان آمريکائی عرضه کنند. در حال حاضر مصرف کنندگان آمريکائی با گرانی بهای بنزين، افت بهای مسکن، تزلزل بازار کار و افزايش بهای مايحتاج روزانه خود روبرو هستند. احتمالاً با وجود ۴ دلار بهای يک گالن بنزين و افزايش بهای مواد خوراکی تورم بيش از هر چيز ديگری به شهروندان آمريکائی ها آسيب خواهد رساند.

در نتايج يک نظرسنجی ديگر که در اواخر هفته گذشته انتشار يافت، ۵۴% از مردم بر اين عقيده بودند که سناتور اوباما کانديدای دمکرات رياست جمهوری آمريکا بهتر از رقيب جمهوری خواه خود، سناتور مک کين ميتواند اقتصاد آمريکا را بهبودی بخشد.

يک کارشناس مسائل انتخاباتی ميگويد با اين همه هرگاه اقتصاد آمريکا با تورم روبرو شده است، راًی دهندگان آمريکائی به کانديدای جمهوری خواه راًی داده اند و وقتی که نگران بازار کار و از دست دادن مشاغل خود بوده اند به سراغ دموکرات ها رفته اند. اما که ميداند. شايد با توجه به آن که بسياری از دولت پرزيدنت بوش انتقاد ميکنند، اين بار چنين معادله ای به تحقق نپيوندد.

XS
SM
MD
LG