لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

تحریم های بین اللملی و افزایش روسپیگری در تهران


دختر با دست عدد چهار را نشان داد و راننده پراید آلبالویی با لحنی کشدار گفت سی تا بیشتر ندارم. دختر روی گرداند و بعد از مدتی سماجت راننده راهش را گرفت و رفت.

همچنان در حوالی میدان صادقیه یا همان آریا شهر تهران منتظر تاکسی مانده بودم که تویوتا کمری مشکی رنگی چند متر جلوتر از من و درست پیش پای دختر توقف کرد. دوباره انگشتان دختر به نشانه چهل هزار تومان بالا رفت و این بار راننده میانسال بدون چک و چانه رقم پیشنهادی را پذیرفت. تنها کورسویی از سرخی چراغ عقب های تویوتا در تاریکی شب باقی مانده بود که بالاخره راننده تاکسی به فریادهای تجریش ، تجریش من واکنش نشان داد و راهی شدیم.


هنوز چند صد متری از محل حرکتمان فاصله نگرفته بودیم که صف ماشین های رنگ و وارنگ توقف کرده مقابل دو دختر جوان توجهم را جلب کرد. آنکه صدای پخشش از همه بالاتر بود سرانجام مرکب دختران شد .

فکر آن دخترکان ، رقم های پیشنهادی و مشتریان فراوانشان رهایم نمی کرد که با ترمز شدید راننده تاکسی به طرف شیشه جلو پرتاب شدم. پژو دودی رنگی که پیشاپیش ما در حرکت بود ، یکباره در مقابل زنی جوان روی ترمز کوبیده بود و اگر سرعت عمل راننده تاکسی نبود ، قطعا تصادف شدیدی رخ می داد. زن با لبخند ملیحی کنار دست راننده نشست. اینجا قدر اجبار پلیس برای بستن کمربند ایمنی را دانستم!


تا به میدان تجریش برسیم ده ها زن و دختر جوان در حال این پا آن پا کردن کنار خیابان یا ارائه قیمت و چانه زدن با راننده ها از مقابل دیدگانمان گذشتند.


مواردی که تابستان امسال به شکل قابل ملاحظه ای در سطح پایتخت ایران افزایش یافته است. این روزها با فرا رسیدن غروب آفتاب، عملا خیابان های اصلی تهران به جولانگاه روسپی ها و مشتریان دست به نقدشان ، با سنین مختلف و از هر طبقه و گروه اجتماعی بدل شده است.


بنا بر آمار رسمی سن روسپیگری در ایران به سیزده سال رسیده و به گفته کارشناسان مسائل اجتماعی ، گسترش روز افزون فقر یکی از مهمترین دلایل ان است.


حسین علی زاهدی پور کارشناس ارشد جامعه شناسی و عضو کارگروه زنان و دختران آسیب دیده در ایران اخیرا با اشاره به کاهش سن روسپیگری در کشور ، فقر و بیکاری را یکی از اصلی ترین دلایل بروز این پدیده دانسته و تصریح کرده است یازده درصد روسپیان شهر تهران با اطلاع همسرانشان دست به روسپیگری می‌زنند.


به گفته آقای زاهدی پور این آمار نشان می‌دهد که نه تنها به مساله بیکاری زنان بلکه به بیکاری مردان و پیامدهای آن نیز باید توجه بیشتری شود.


به عقیده ناظران مسائل ایران، یکی از ملموس ترین پیامدهای اجتماعی تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی که به افزایش بی رویه نرخ تورم و گسترش خط فقر انجامیده، کاهش سن تن فروشی و فراگیر شدن این پدیده در میان بانوان طبقات فرودست جامعه ایرانی است.


بر اساس آمار بانک مرکزی ایران نرخ تورم در خرداد ماه سال جاری به بیست وشش درصد رسیده و در همین حال حدود چهل درصد مردم زیر خط فقر قرار گرفته اند.


مقامات جمهوری اسلامی بارها با بی اهمیت توصیف کردن تحریم های بین المللی ، منکر آثار زیانبار این تحریم ها بر پیکر جامعه ایرانی شده اند.


XS
SM
MD
LG