لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

دادستانها برای راننده سابق بن لادن مجازت حبس تا سی سال را توصيه کردند


دادستانها در مرکز بازداشت های ارتش آمريکا در خليج گوانتاناموی کوبا مجازات حبس تا سی سال را برای سليم حمدان راننده سابق اوسامه بن لادن رهبر القاعده توصيه کرده اند.

حمدان امروز، پنجشنبه، به هيات منصفه ای شش نفری گفت وی يک کارمند ساده بن لادن بود و از عمليات القاعده خبری نداشت.

جلسه تعيين مجازات روز چهارشنبه و بلافاصله پس از آن آغاز شد که هياتی از افسران ارتش آمريکا حمدان را در اتهام فراهم ساختن تدارکات برای حمايت از تروريسم مجرم شناخت. اين نخستين محاکمه در مرکز بازداشت های ارتش آمريکا در گوانتانامو بود. حمدان از اتهام توطئه مبرا شناخته شد.

هنگامی که حکم مجازات وضع شود حمدان می تواند ابتدا به يک کميسيون ديگر نظامی و سپس به يک دادگاه غير نظامی آمريکا درخواست استيناف بدهد. اما از آنجا که وی دشمن جنگی شناخته شده است می تواند صرفنظر از نتايج محاکمه و استيناف در بازداشتگاه نگاه داشته شود.

کاخ سفيد ميگويد حمدان از محاکمه ای منصفانه در سيستم نظامی برخوردار شد. تونی فراتو يک سخنگوی کاخ سفيد گفت فرض بر بی گناهی حمدان بود، و وی فرصت داشت در مقابل اتهامات از خود دفاع کند.

دادستانها در جريان محاکمه ای دو هفته ای در مقابل کميسيونی نظامی گفتند حمدان يک عضو فعال القاعده بود که ضمن حمل اسلحه به حفاظت از بن لادن کمک ميکرد. وکلای مدافع استدلال کردند که اين مرد يمنی صرفا ميخواست امرار معاش کند و جزو القاعده نبو

د. حمدان نخستين بازداشتی در گوانتاناموست که پس از باز شدن شش سال پيش اين مرکز، محاکمه ميشود. دادستانها ميگويند هفت سال پيش هنگامی که حمدان در افغانستان دستگير شد ، دو موشک زمين به هوا در اتوموبيل او بود.

مرکز بازداشت های گوانتانامو و سيستم کميسيون محاکمه نظامی با انتقاد های شديد داخلی و بين المللی مواجه بوده است. بعضی از بازداشتی ها سالهاست بدون آنکه اتهامی عليه آنان عنوان شده باشد در اين مرکز حبس شده اند. قريب دويست و هفتاد نفر در گوانتانامو در بازداشت به سر می برند. دولت بوش اين توقيفی ها را دشمنانی جنگی و غير قانونی می شناسد که مستحق برخورداری از حقوق مربوط به اسيران جنگی نيستند. ديوان عالی آمريکا در ماه ژوئن حکم داده است که مظنونين خارجی توقيف شده در گوانتانامو برای تروريسم، می توانند در محاکم غير نظامی توقيف خود را به چالش بگيرند.

يک سخنگوی گروه موسوم به ديده بان حقوق بشر که ناظر بر محاکمه بود ميگويد تصور نميکند که حمدان شانس محاکمه ای منصفانه داشته است زيرا کميسيون نظامی رويه ای را دنبال ميکرد که فاقد ضوابط شناخته شده و تضمين های راجع به محاکمات بود.

XS
SM
MD
LG