لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

کره های شمالی و جنوبی در المپيک پکن جداگانه رژه ميروند


ژاک روژه رئيس کميته بين المللی المپيک ميگويد تيم های کره شمالی و کره جنوبی در مراسم افتتاحيه مسابقات المپيک ۲٠٠۸ در پکن همراه با هم رژه نخواهند رفت. روژه ميگويد رهبران سياسی دو کشور نتوانستند در اين باره به توافق برسند. تيم های دو کره در المپيک های ۲٠٠٠ و ۲۰۰۴، همراه هم رژه رفتند.

کره های شمالی و جنوبی هنوز رسما در وضعيت جنگی ناشی از منازعه ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ قراردارند که با يک قرارداد آتش بس متوقف شده است. مناسبات دو کشور از فوريه گذشته که لی ميونگ بک در کره جنوبی، با وعده اتخاذ موضعی سخت تر عليه کره شمالی به رياست جمهوری رسيد، بد تر شده است.

ديگر تيم های شرکت کننده در المپيک سرگرم شکل بخشيدن به به برنامه های مراسم افتتاحيه روز جمعه هستند.

چين ميگويد يائو مينگ چهره سرشناس بسکتبال، پرچم دار آن کشور در مراسم افتتاحيه خواهد بود. يائو روز چهارشنبه نيز در نخستين مرحله مراسم گرداندن مشعل المپيک در پکن ، مشارکت کرده بود.

آمريکا لوپز لومانگ دونده سودانی الاصل را برای حمل پرچم خود انتخاب کرده است. لومانگ هنگامی که شش سال داشت از روستای زادگاهش در سودان ربوده شد و ايامی طولانی را در اردوگاههای آوارگان گذراند تا سرانجام توانست به آمريکا بيايد و ساکن اين کشور شود. وی عضو تيم دارفور است، که يک گروه فعال در آگاه ساختن عموم از خشونت های جاری در دارفور سودان، پايه گذار آن است.

جنگ ميان ستيزه گران مورد حمايت دولت سودان و شورشيان منطقه غربی دارفور سودان طی پنج سال گذشته بيش از دويست هزار کشته و دو ميليون و پانصد هزار آواره بجا گذاشته است.

چين برای مناسبات نزديک با سودان با انتقاد روبرو است.

مقامات چين روز چهارشنبه ويزای جوی چيک ، امريکائی دارای مدال المپيک و يکی از پايه گذاران تيم دارفور را لغو کردند.

XS
SM
MD
LG