لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

راننده بن لادن در حمايت تدارکاتی برای تروريسم مجرم شناخته شد


هيات منصفه ای از افسران ارتش آمريکا سليم حمدان راننده سابق اوسامه بن لادن رهبر القاعده را در فراهم کردن حمايت های تدارکاتی برای تروريسم مجرم شناخته است. اين حکم مجرميت، امروز، چهارشنبه، در پايان محاکمه ای صادر شد که در مرکز بازداشت های نظامی آمريکا در خليج گوانتاناموی کوبا انجام گرفته بود .

حمدان از اتهام توطئه چينی و همدستی تبرئه شد. وی با احتمال مجازات حبس ابد روبروست.

کاخ سفيد ميگويد حمدان از محاکمه ای منصفانه در سيستم نظامی برخوردار شد. تونی فراتو يک سخنگوی کاخ سفيد گفت فرض بر بی گناهی حمدان بود، و وی فرصت داشت در مقابل اتهامات از خود دفاع کند.

دادستانها در جريان محاکمه ای دو هفته ای در مقابل کميسيونی نظامی گفتند حمدان يک عضو فعال القاعده بود که ضمن حمل اسلحه به حفاظت از بن لادن کمک ميکرد.

وکلای مدافع استدلال کردند که اين مرد يمنی صرفا ميخواست امرار معاش کند و جزو القاعده نبود.

حمدان نخستين بازداشتی در گوانتاناموست که پس از باز شدن شش سال پيش اين مرکز، محاکمه ميشود. دادستانها ميگويند هفت سال پيش هنگامی که حمدان در افغانستان دستگير شد ، دو موشک زمين به هوا در اتوموبيل او بود.

مرکز بازداشت های گوانتانامو و سيستم کميسيون محاکمه نظامی با انتقاد های شديد داخلی و بين المللی مواجه بوده است. بعضی از بازداشتی ها سالهاست بدون آنکه اتهامی عليه آنان عنوان شده باشد در اين مرکز حبس شده اند. قريب دويست و هفتاد نفر در گوانتانامو در بازداشت به سر می برند.

دولت بوش اين توقيفی ها را دشمنانی جنگی و غير قانونی می شناسد که مستحق برخورداری از حقوق مربوط به اسيران جنگی نيستند.

ديوان عالی آمريکا در ماه ژوئن حکم داده است که مظنونين خارجی توقيف شده در گوانتانامو برای تروريسم، می توانند در محاکم غير نظامی توقيف خود را به چالش بگيرند.

کاخ سفيد امروز گفت کميسيونی نظامی که حمدان را محاکمه کرد سيستمی منصفانه و مطلوب برای محاکمه توقيف شدگانی است که متهم به ارتکاب جرم و جنايت عليه آمريکا هستند .

XS
SM
MD
LG