لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

پرزیدنت بوش مناسبات ۱۷۵ ساله ایالات متحده با تایلند را ستود


پرزیدنت بوش مناسبات ۱۷۵ ساله ایالات متحده با تایلند را ستوده است و می گوید همکاری دو کشور در مسائل امنیتی و بهداشتی گسترش خواهد یافت.

بوش روز دوشنبه در بانکوک گفت ایالات متحده ۳۵ میلیون دلار به مبارزه تایلند با اچ آی وی و ایدز کمک کرده است، و آنرا در کوشش برای کنترل آنفلوآنزای مرغی یاری می دهد.

او از سمعک سون تاراوی، نخست وزیر تایلند، بخاطر پیوستن به امریکا در جنگ با تروریسم سپاسگزاری کرد.

تایلند سربازانی به افغانستان و عراق فرستاده است، و همچنین میزبانی یکی از بزرگترین مانورهای آموزشی چند جانبه در آسیای جنوب شرقی را بر عهده دارد.

بوش گفت ایالات متحده و تایلند برای کمک به مردم برمه، که یک تند باد نیرومند بخش هایی از آنرا ویران کرد، با یکدیگر همکاری می کنند. او گفت آنها می خواهند شاهد بازگشت رفاه اقتصادی و آزادی به برمه باشند.

لورا بوش، همسر رئیس جمهوری آمریکا، فردا (پنجشنبه) از یک اردوگاه آوارگان و یک کلینیک در مرز تایلند و برمه دیدن خواهد کرد.

تایلند دومین مرحله از سفر آقای بوش به سه کشور آسیائی است. او بامداد چهارشنبه کره جنوبی را ترک کرد و قرار است روز پنجشنبه رهسپار چین شود، و در آئین های گشایش مسابقات المپیک در روز جمعه حضور يابد.

پیش از آن، پرزیدنت بوش قرار است در تایلند سخنرانی کند، و بر اساس بخش هایی از متن سخنرانی که کاخ سفید منتشر کرده است، از وضعیت حقوق بشر در چین و از رهبران نظامی تایلند انتقاد خواهد کرد، و بر ادامه مخالفت امریکا با بازداشت فعالان سیاسی و مذهبی و طرفداران حقوق بشر در چین تاکید خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG