لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

جمهوری اسلامی ايران ميگويد سنگسار را متوقف کرده است


قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران ميگويد اعدام با سنگسار را متوقف ساخته، و پرونده های جاری را بازبينی ميکند.

وسائل ارتباط جمعی در ايران، امروز، چهارشنبه، اظهارات علی رضا جمشيدی سخنگوی قوه قضائيه را نقل کردند که گفته است احکام اخير سنگسار عليه چند مجرم، به شلاق يا حبس تبديل شده است. وی نگفت چند نفر قرا ر بوده است با سنگسار اعدام شوند، اما ماه گذشته گزارشهای خبری حاکی از آن بود که دست کم هشت زن و يک مرد، که برايشان حکم اعدام صادر شده است، هر لحظه ممکن است سنگسار شوند.

در قوانين جمهوری اسلامی ايران، زنا و فحشا جزو جرائمی است که می تواند با اعدام از طريق سنگسار مجازات شود. اعدام از اين طريق مستلزم پرتاب سنگ به محکوم در وضعيتی است که نيمی از بدن او در زمين دفن شده باشد. اندازه سنگ هائی نيز که پرتاب ميشود بايد بحدی باشد که درد وارد کند اما موجب مرگ فوری نشود.

گروه حقوق بشری عفو بين الملل اوايل سال جاری از جمهوری اسلامی ايران خواستار لغو فوری سنگسار شد، و آن را شيوه ای عجيب و غريب و نا متناسب برای مجازات ناميد. عفو بين الملل ميگويد محکومين به اعدام با سنگسارمعمولا محاکماتی کاملا نامنصفانه داشته اند . عفو بين الملل همچنين ميگويد اکثر اعدام شدگان با سنگسار زن بودند.

آيت الله محمود هاشمی شاهرودی رئيس قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران شش سال پيش دستور داده بود سنگسار متوقف شود . اما گزارش ها کماکان از چندين مورد اعدام از طريق سنگسار حکايت داشت.

XS
SM
MD
LG