لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

کافه بغداد <BR> Bagdad Cafe


کارگردان: پرسی ادلان Percy Adlon
بازيگران: جک پالانس
آلمان، ۱۹۸۸، رنگی، ۹۱ دقيقه

اين کمدی غير متعارف درباره شهر بغداد نيست، بلکه داستان کافه ای است که نام بغداد را بر خود دارد.

کافه بغداد يک ساختمان فکسنی است، با حالی نزار، واقع در بيابان خارج يکی از شهرهای جنوب غربی آمريکا. اما وقتی که يک زن آلمانی بنام جازمن (ياسمن) پايش به کافه می رسد، حال و هوای کافه زير و رو می شود. جازمن شوهرش را برای هميشه ترک کرده، و دنبال زندگی جديدی است که او را به اين کافه کشانده است.

کارمن معجزه را با خودش به کافه می آورد و آن را از حالت متروک بودن در آورده و روح تازه ای به آن می بخشد. از همان ابتدا پيشبندی به خود بسته و جارو بدست می گيرد و کف رستوران را می روبد و دستی به سرو گوش ديوارها و صندلی ها می کشد تا رفته رفته کار کافه بغداد رونق می گيرد.

کارگردان آلمانی فيلم در واقع خواسته با اين اثر افسانه آمريکايی مبنی بر «سرزمين روياها» را وارونه کند و نشان بدهد که حتی اين سرزمين روياها نيز برای اينکه جلوه ای داشته باشد نيازمند توجهات يک موجود سرزنده از اروپای پير و کهنه است.

با وجود اينکه بيننده ممکن است با زير بنای فلسفی فيلم اختلاف نظر داشته باشد، ليکن از کاراکترهای اصيل و باورکردنی فيلم نمی شود به سادگی گذشت، و يا از لحن شوخ فيلم خرده گرفت. داستان باورکردنی، جذاب، و به کلی سرگرم کننده است. فيلم برداری زيبا و به ياد ماندنی و مناظر همه شکننده و دلفريب است.

XS
SM
MD
LG