لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۹

گزارش تحليلی: علت تأخير اسرائيل در بازگرداندن اعضای فتح به غزه


تنظيم از غلامرضا الهياري

مقامات اسرائيلی می گويند بازگرداندن اعضای گروه فتح به نوار غزه را، به دليل خطری که، از سوی حماس برای آنان در نوار غزه وجود دارد، متوقف کرده اند. بسياری از افراد برگردانده شده به نوار غزه توسط نيروهای حماس بازداشت شده اند. اسرائيل در نظر دارد تا اعضای گروه فتح را که از بيم جان به آن کشور پناه آورده اند، به جای برگرداندن به نوار غزه، به کرانۀ غربی رود اردن انتقال دهد:

اسحاق هرزوگ، وزير رفاه و امور اجتماعی اسرائيل می گويد شرايط خاصی بر نوار غزه حاکم است. او از پناه دادن فلسطينيان در اسرائيل، بعنوان ِ اقدامی انساندوستانه ياد کرد. بنا به گفتۀ مقامات بيمارستانی در اسرائيل بيش از نود نفر از فلسطينيانی که در جريان زد و خورد های اخير در نوار غزه مجروح شده اند برای مداوا در اسرائيل باقی می مانند.

از سوی ديگر، مقامات فلسطينی گفته اند که انتقال اين افراد به کرانۀ غربی رود اردن نه تنها موجب ضعيف تر شدن گروه فتح در نوار غزه می شود، بلکه يک پيروزی برای گروه حماس محسوب خواهد شد. فهمی زرير، سخنگوی گروه فتح ضمن مخالفت با اين جابجايی می گويد:

« هيچ خواستی از جانب مقامات فلسطينی به اسرائيل در مورد ممنوعيت ورود اين افراد به کرانۀ غربی و يا رد اجازۀ آنان صورت نگرفته است.»

خشونت در نوار غزه، ديروز، با حملۀ نيروهای حماس برای بازداشت اعضای يک طايفۀ هوادار گروه فتح موسوم به هيلس، بالا گرفت. مقامات حماس می گويند افرادی که در بمب گذاری هفته ِ گذشته در نوار غزه دست داشتند در اين منطقه مخفی شده اند. در جريان بمب گذاری هفتۀ گذشته در نوار غزه پنج نفر از افراد مسلح گروه حماس بهمراه يک کودک، کشته شدند. روابط ميان دو گروه حماس و فتح از سال گذشته و با تصرف کنترل نوار غزه از سوی نيروهای حماس رو به خشونت گذاشته است.

امروز بعد از ظهر، مقامات اسرائيلی، يک گروه صد و پنجاه نفری از رزمندگان گروه فتح را که از نوار غزه به اسرائيل گريخته بودند به همراه چندين مأمور پليس اسرائيل با اتوبوس از جنوب اسرائيل بسوی کرانۀ غربی رود اردن انتقال دادند. اتخاذ چنين تصميمی از سوی مقامات اسرائيلی از آن جهت صورت گرفته است که به اعتقاد آنان، اين افراد در صورت برگردانده شدن به نوار غزه با خطر فوری از جانب گروه حماس روبرو خواهند بود.

بنا به يک اعلاميه منتشر شده از سوی دفتر اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل، اتخاد چنين تصميمی پس از مشاوره با رهبران فلسطينی صورت گرفته است. مقامات فلسطينی می گويند، محمود عباس، رَئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی پس از بازداشت فوری سی و دو نفر از افراد برگردانده شده به نوار غزه توسط گروه حماس، تغيير عقيده داده و با انتقال آنان به کرانۀ غربی رود اردن موافقت کرده است. با اينهمه گروه حماس امروز اعلام کرد که به غير از پنج نفر، بقيۀ افراد بازداشت شده ، آزاد شده اند.

XS
SM
MD
LG