لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۲

سولانا پاسخ تهران به مشوق های پیشنهادی غرب را دریافت کرده است


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پاسخ جمهوری اسلامی ایران به مشوق های پیشنهادی قدرت های عمده جهان را دریافت کرده است.

یک مقام دفتر خاویر سولانا امروز (سه شنبه) گفت اینک او و نمایندگانی از پنج عضو دائمی شورای امنیت بعلاوه آْلمان، پاسخ ایران را، که جزئیات آن منتشر نشده است، تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

پیشتر در روز سه شنبه، ایالات متحده هشدار داد که اگر تهران فعالیت های اتمی حساس را متوقف نکند، تحریم های دیگری علیه آن برقرار خواهد شد.

قدرت های جهانی برای قبول مشوق ها یک ضرب الاجل غیر رسمی تا دوازدهم مردادماه به ایران داده بودند. تهران بموقع پاسخ مشخصی نداد، و قدرت های جهانی از ایران خواستند تا امروز پاسخی کتبی بدهد.

پنج عضو دائمی شورای امنیت (بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، و ایالات متحده) بعلاوه آلمان فردا در یک کنفرانس تلفنی در باره گام بعدی مذاکره خواهند کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، آن چه را که بارها گفته است تکرار کرد و گفت تهران آماده است گفت و گو کند اما حاضر نیست غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

ایالات متحده می گوید اقدام نظامی را در صورت شکست مذاکرات انمی با ایران منتفی ندانسته است. در پاسخ، تهران تهدید کرده است گذرگاه آبی تنگه هرمز در خیلج فارس را خواهد بست.

ارتش امریکا امروز اعلام کرد هر گونه اقدام جمهوری اسلامی برای بستن مسیر کشتیرانی برای اقتصاد ايران که متکی به نفت است، شکستی برای خود جمهوری اسلامی خواهد بود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه دور تحریم علیه ایران، بدلیل نادیده گرفتن درخواست های بین المللی برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم، وضع کرده است.

جمهوری اسلامی اصرار دارد برنامه اتمی اش صلحجویانه است و هدف آن تولید برق برای جمعیت رو به افزایش کشور است.

XS
SM
MD
LG