لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

کاهش چشمگير خشونتها در عراق طی ماههای اخير


کاهش چشمگير خشونتها در عراق طی ماههای اخير
کاهش چشمگير خشونتها در عراق طی ماههای اخير

خشونت در عراق در ماه های اخیر کاهش چشمگیری یافته است. نیروهای ائتلاف القاعده در عراق را هدف قرار گرفته اند و به میزان قابل ملاحظه ای از شمار افراد و توانائی های آن کاسته اند. اینک نیروهای آمريکائی و عراق توجه خود را بر برطرف ساختن مشکل دیگری متمرکز می کنند، شبکه ای که از ایران اسلحه به عراق قاچاق می کند و راکت، موشک و خمپاره برای گروه های افراطی شیعه فراهم می آورد.

ژنرال مایکل اوتس فرمانده لشکر دهم کوهستانی ارتش آمريکا می گوید تسلیحاتی که از ایران قاچاق می شود آخرین تهدید عمده باقی مانده در عراق است. او در کنفرانس خبری مشترکی با ژنرال عراقی، علی صالح فرهود عثمان، از رفتار مخرب ایران در حمایت از شبه نظامیان افراطی سخن گفت، کسانی که سربازان ائتلاف و نیز دولت عراق را تهدید می کنند، وی اظهارداشت:
*** ما نیاز داریم توجه خود را بر از بین بردن نفوذ ایران ، بخصوص انتقال مهمات مرگباری که بیشتر از طریق جنوب عراق صورت می گیرد متمرکز کنیم.

ژنرال عثمان، فرمانده لشکر هشتم ارتش عراق گفت: گروه های ویژه، که بوسیله ایران تعلیم می بینند و مجهز می شوند، بزرگترین تهدید برای ثبات عراق هستند. او که از طریق مترجم سخن می گفت اظهار داشت این گروه ها در جبهه با نیروهای عراقی روبرو نخواهند شد، و بسیاری در ایران پنهان هستند. اما آنها ابزار انفجاری آی ای دی کار می گذارند و سعی دارند از پشت به نیروهای ما خنجر بزنند، او گفت:
**** ایرانیان، آنها را تعلیم می دهند ، مجهز می کنند و موادی را که نیاز دارند برایشان فراهم می آورند. سپس آنها را از طریق مرزهای ما باز می گردانند تا برخی از افراد یا سیاستمداران یا رهبران دولت ما را ترور کنند.
ژنرال عثمان و ژنرال اوتس می گویند سربازان آنها به تعقیب تندروها و ستیزه گرانی که ثبات و آینده عراق را تهدید می کنند ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG