لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

کمیته برگزار کننده المپيک: چین می تواند برگزاری آرام مسابقات را تضمین کند


مقامات امنیتی در چین به ورزشکاران و تماشاگرانی که برای مسابقات المپیک وارد پکن می شوند اطمینان داده اند که آنها از فعالیت های تروریست ها در امان خواهند بود.

سخنگوی کمیته برگزار کننده مسابقات به خبرنگاران گفت چین می تواند یک المپیک امن و آرام را تضمین کند.

او این موضوع را یک روز پس از آن عنوان می کند که در حمله مرگباری در منطقه خین جیانگ در منتهی اليه غربی چین، ۱۶ پلیس جان سپردند و ۱۶ نفر دیگر مجروح شدند.

امنیت در سراسر منطقه، که اکثر ساکنان آن مسلمان هستند بویژه در شهر کاشگار، محل حمله، تقویت شده است. پلیس در ساختمان های دولتی، مدارس و بیمارستان ها به حال آماده باش کامل در آمده است.

رسانه های دولتی چین می گویند دو نفر از گروه قومی مسلمان اویغور، مسئول حمله بوده اند. آنها بامداد ديروز (دوشنبه) یک کامیون خاکبرداری را به گروهی از افراد پلیس که سرگرم دویدن بودند کوبیدند. گزارش ها حاکی است مهاجمان دو نارنجک دست ساز به یک کلانتری پرت کردند و با چاقو بطرف افسران هجوم بردند.

خبرگزاری شین هوا می گوید دو مرد (۲۸ و ۳۳ ساله) بعدا دستگیر شدند.

تاکنون کسی رسما مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

رسانه های دولتی چین حمله را به توطئه گروهی تحت نام جنبش اسلامی شرق ترکستان، که خواهان استقلال خین جیانگ است، ارتباط دادند. مقامات می گویند این گروه سرگرم برنامه ریزی برای حملاتی در روزهای پیش از آغاز مسابقات المپیک بوده است.

اویغورهای مسلمان در خین جیانگ سالها است که در شورش محدودی علیه حکومت چین شرکت داشته اند. گروه های طرفدار حقوق بشر و گروه های اویغور در غرب می گویند مقامات امنیتی چین اغلب از تروریسم بعنوان بهانه ای برای سرکوب اقلیت مسلمان کشور استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG