لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

گزارشی از کنفرانس بين المللی ايدز در مکزيکوسيتی


تنظيم از ديهيم بهزادي

کنفرانس بين المللی ايدز، با حضور دبيرکل سازمان ملل متحد و ٢٢ هزار دانشمند، پژوهشگر، سياستگزار و فعال اجتماعی برای مقابله با اين بيماری مهلک ايدز در مکزيکوسيتی پايتخت مکزيک، کار خود را آغاز کرد. کنفرانس با سخنرانی يک دختر ١٢ سالهء اهل هندوراس، که خود مبتلا به بيماری مهلک ايدز است گشايش يافت.

موضوع اصلی کنفرانس سال جاری، بالا بردن دسترسی مردم کشورهای رو به رشد به داروهای اچ آی وی، ايدز بود.

کنفرانس بين المللی ايدز - که هر دو سال يکبار به مدت يک هفته برپا می شود - امسال برای نخستين بار در يک کشور آمريکای لاتين برگزار شد.

کنفرانس در شرايطی تشکيل می شود که بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی، ٣٣ ميليون نفر در سراسر دنيا مبتلا به ويروس اچ آی وی، ايدز هستند؛ و بيشتر اين افراد در کشورهای رو به رشد زندگی می کنند. همچنين، به گزارش منابع بين المللی، به رغم پيشرفت های حاصله در درمان ويروس اچ آی وی، ايدز، هر روز ٧ هزار مورد جديد از اين بيماری در کشورهای مختلف مشاهده می شود.

با توجه به آمار تکان دهندهء رشد سريع ويروس مهلک اچ آی وی، ايدز در سراسر جهان، پی ير پيو، مدير برنامهء سازمان ملل متحد برای مبارزه با اچ آی وی و ايدز در جلسهء گشايش کنفرانس ايدز گفت: نمی توانيم با اين بيماری واگيردار، همچون ديگر مسائل پزشکی برخورد کنيم؛ اکنون بيش از هرزمان ديگری به پاسخی ويژه و استثنايی نياز داريم.

آقای پيو با تأکيد بر ضرورت افزايش تلاش های بين المللی برای مبارزه با ايدز، کنگرهء آمريکا و پرزيدنت بوش را برای اختصاص دادن بودجهء ٣٩ ميليارد دلاری برای مبارزه با ايدز ستود و تصويب اين لايحه را اقدامی تاريخی خواند.

مضمون کنفرانس امسال مبارزه با ايدز، که تا هشتم اوت ادامه خواهد داشت، بالا بردن دسترسی کشورهای روبه رشد به درمان اين بيماری است. هوزه آنخل کوردوبا، وزير بهداشت مکزيک می گويد: دولت ها بايد شرايط را برای دسترسی همگانی به درمان فراهم کنند.

وی کمک تنها چند شرکت داروسازی را برای ريشه کردن ويروس اچ آی وی، و ايدزکافی نمی داند، و می گويد داروهای ايدز در کشورهای مختلف منطقهء آمريکای لاتين، به بهای مختلف فروخته می شود؛ و در دسترس همگان قرار ندارد.

بن گی مون دبير کل سازمان ملل متحد در جلسهء افتتاحيهء کنفرانس جهان ايدز گفت که بيشتر کشورهای جهان تا رسيدن به هدف هايی که در نشست دو سال گذشتهء کنفرانس تعيين شد، راه درازی در پيش دارند.

وی يادآوری کرد که هدفِ تعيين شده در کنفرانس سال ٢٠٠٦، تلاش بيشتر برای فراهم آوردنِ دسترسی همگانی به پيشگيری، درمان و مراقبت از بيماران ايدز تا سال ٢٠١٠ بوده است.

دسترسی به دارو و درمان اچ آی وی ايدز، علاوه بر قرار گرفتن در دستور کار کنفرانس امسال، خواستهء صدها نفر از مردمی نيز بود؛ که پيشاپيش آغاز به کار کنفرانس، با شعار «دارو و درمان برای همهء ملل» در خيابان های مکزيکوسيتی، دست به تظاهرات زدند.

يک پزشک شرکت کننده در تظاهرات به خبرنگاران گفت: هزينهء داروهای اچ آی وی ايدز برای مردم بسياری از نقاط جهان قابل پرداخت نيست.

اين پزشک افزود در مناطقی مثل صحرای آفريقا، دارو و وسايل پيشگيری از اين بيماری تنها در اختيار گروه کوچکی از بيماران قرار دارد.

بر اساس آمارها، سال ٢٠٠٧، دو ميليون نفر در اثر ايدز جان باختند، که اين رقم البته ٢٠٠ هزار نفر کمتر از قربانيان ايدز در سال ٢٠٠٥ بوده است.

XS
SM
MD
LG