لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

شيرين عبادی: اعدام شدگان از محاکمه عادلانه محروم بودند


شيرين عبادی: اعدام شدگان از محاکمه عادلانه محروم بودند
شيرين عبادی: اعدام شدگان از محاکمه عادلانه محروم بودند

بیست و نه مرد ایرانی روز ۲۷ ژوئیه در یک اعدام جمعی در زندان اوین همزمان بدار آویخته شدند. دولت ایران ادعا می کند آنها ازاذل و اوباش بودند، که در ارتکاب جرائمی مانند قاچاق مواد مخدر و قتل گناهکار شناخته شدند.

اما یک گروه طرفدار حقوق بشر بسرپرستی شیرین عبادی وکیل دعاوی و برنده جایزه صلح نوبل، در بیانیه ای گفت: "اعدام شدگان از محاکمه عادلانه محروم بودند."

مرکز مدافعان حقوق بشر همچنین نگرانی خود را از عملکرد رژیم در وارد آوردن اتهامات نادرست جنائی بر کسانی که آنها را مخالفان سیاسی خود می پندارد و محروم ساختن آنان از حقوق قانونی ، ابراز داشته است.

مردم ایران در کشور خودشان با وحشت روبرو هستند. رهبران کارگران بزندان می افتند، دانشجویان دستگیر می شوند و گاهی در بازداشتگاه جان می سپارند. روزنامه ها تعطیل و روزنامه نگاران زندانی می شوند. مدافعان حقوق فرهنگی بازداشت و به مرگ محکوم می شوند. فعالان حقوق زنان به زندان و شلاق محکوم می شوند، و اقلیت های مذهبی هدف آزار و اذیت قرار می گیرند.

پرزیدنت جرج بوش می گوید آمریکا در کنار کسانی که در جستجوی آزادی هستند می ایستد. او در سخنانی در واشگتن، از جمله از یک ایرانی نام برد که در طلب آزادی رنج کشید و از زنجیرهای مستبدین گریخت. رئیس جمهوری گفت:
***** ما در کنار منوچهر محمدی ایستاده ایم. ماموران امنیتی ایران او و برادرش را ددمنشانه شکنجه دادند. او تنها کسی بود که جان بدر برد و گریخت. به آمریکا خوش آمدید.

آقای بوش می گوید او برای تمام کسانی که گرفتار ظلم و بیداد هستند پیامی دارد: شما تنها نیستید. آمریکا صدایتان را می شنود. میلیون ها شهروند ما در کنار شما ایستاده اند، هنوز امید وجود دارد، حتی در مکان های غم انگیز و در لحظه های تاریک.

XS
SM
MD
LG