لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

آژانس های امدادرسانی می گویند وضعیت امنیتی در افغانستان وخیم تر شده است


آژانس های بین المللی امدادرسانی که در افغانستان کار می کنند می گویند وضعیت امنیتی در کشور رو به وخامت و شمار مرگ غیر نظامیان و حملات به امداد گران رو به افزایش است.

یک گروه هماهنگ کننده فعالیت های حدود ۱۰۰ آژانس و سازمان امدادی غیردولتی در افغانستان می گوید خشونت در کشور به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۱ رسیده است و هشدار می دهد که افزایش بی ثباتی در کشور از کوشش های امدادی جلوگیری می کند.

این گروه امروز در گزارشی، ادامه جنگ را سبب مرگ ۲۵۰۰ نفر که در سال جاری جان سپرده اند دانسته است و می گوید یک هزار نفر از آنها غیر نظامی بودند.

گزارش حاکی است ۲۶۰ غیر نظامی فقط در ماه ژوئیه کشته شدند، که بالاترین رقم برای یک ماه در شش سال گذشته بوده است.

یک سخنگوی گروه می گوید حملات هوائی و استفاده بیش از اندازه از زور توسط سربازان بین المللی و افغان نیز در بالا بودن شمار کشته شدگان موثر بوده است.

مقامات حملات شورشیان را مسئول دو سوم تمام مرگ های غیر نظامیان می دانند. آنها همچنین هشدار می دهند ستیزه گران طالبان به مبارزه تروریستی شدید و منظمی در جنوب و شرق افغانستان دست زده اند.

امدادگران نیز بارها هدف قرار گرفته اند و تا کنون در سال جاری ۱۹ تن از آنها کشته شده اند. مقامات می گویند این تعداد از مجموع امدادگرانی که در تمام سال گذشته کشته شدند بالاتر است.

در گزارش گروه گفته می شود بالا رفتن سطح خشونت، رساندن کمک به افغان هایی را که قبلا قربانی ترکیبی از خشکسالی و بالا رفتن قیمت های غذا شده اند، دشوار می کند.

در این میان، ناتو می گوید روز پنجشنبه در انفجارهای جداگانه بمب در ایالت های کونار و خوست در شرق افغانستان، پنج سرباز و یک غیر نظامی کشته شدند.

و مقامات افغان گزارش دادند پنج پلیس شامگاه پنجشنبه در انفجار بمبی در ایالت قندهار کشته شدند.

XS
SM
MD
LG