لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

چين ميگويد المپيک پکن نبايد سياسی شود


هو جينتائو رئيس جمهوری چين ميگويد المپيک پکن نبايد به مجمعی سياسی برای گله و شکايت از کارنامه حقوق بشری آن کشور مبدل شود.

آقای هو که امروز، جمعه، به گونه ای کم سابقه در پکن در يک کنفرانس خبری با خبرنگاران خارجی صحبت ميکرد گفت نگرش افراد از کشورهای مختلف به مسائل اجتناب ناپذير است. اما افزود که سياسی کردن المپيک با روحيه آن مغايرت دارد.

آقای هو همچنين گفت المپيک برای چين ميراثی اقتصادی و معنوی بجا ميگذارد که سال ها باقی خواهد ماند.

آقای هو گفت چين در ساختن بسياری از اماکن و تاسيسات المپيک پکن از جديد ترين تکنولوژی ها و نوآوريها استفاده کرده است.

آقای هو گفت مهمترين ميراث المپيک پکن فراهم ساختن فرصت برای ورزشکاران از سراسر جهان در تحقق بخشيدن به آرمان و آرزوهايشان، و پيدا کردن درک و تفاهمی بيشتر از يکديگر و تحکيم دوستی هاست.

پيشتر در اين هفته، گروه حقوق بشری عفو بين الملل در گزارشی گفته بود مقامات چينی قول هائی را که شش سال پيش به هنگام کسب موافقت برای برگزاری المپيک در مورد بهبود وضعيت حقوق بشر دادند فراموش کرده اند. مجلس نمايندگان آمريکا نيز روز چهارشنبه به قطعنامه ای رای داد که از پکن ميخواهد بدرفتاری، و نقض حقوق بشری اتباع خود را متوقف کند.

در همين حال کميته بين المللی المپيک اعلام کرد که چين به خبرنگاران خارجی مامور تهيه گزارش های خبری از المپيک پکن اجازه ميدهد به بعضی از سايت های اينترنتی بسته شده در آن کشور دسترسی پيدا کنند. سايت های عفو بين الملل و بخش چينی زبان بی بی سی از جمله اين سايت ها هستند . سايت جنبش معنوی فالون گونگ و دولت در تبعيد تبت از جمله سايت هائی است که بسته باقی ميمانند. چين پيشتر دسترسی کامل و عاری از محدوديت به اينترنت را در جريان برگزاری مسابقات المپيک پکن ، که هفته آينده آغاز ميشود، وعده داده بود .

امروز در پکن مقامات امنيتی از مستقر ساختن سی و چهار هزار سرباز در پايتخت و شهرهای ديگر برای اطمينان از ايمنی در جريان مسابقات المپيک خبر دادند. دهها هزار پليس و بسيجی نيز در حفاظت از اماکن محل برگزاری مسابقات مشارکت دارند.
XS
SM
MD
LG