لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

احمدی نژاد در مصاحبه با ان بی سی: در انتظاريم زمینه مشترکی با کشورهای پنج بعلاوه یک فراهم آید


شش کشور معروف به گروه پنج بعلاوه یک، پاسخ دولت ایران به برنامه اتمی خود را انتظار می کشند. ایالات متحده، بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آلمان، یک مجموعه مشوق های سیاسی، اقتصادی و تجارتی، همراه با کمک به تولید انرژی اتمی غیر نظامی پیشنهاد کرده اند، به این شرط که ایران با تعلیق قابل تائید فعالیت های مربوط به غنی سازی و پردازش اورانیوم موافقت کند. این ها فعالیت هایی است که می تواند به ساختن اسلحه اتمی منجر شود، و شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران درخواست کرده است آنها را متوقف کند.

روز ۱۹ ژوئیه نمایندگان هفت کشور درگیر در مساله، جلسه ای در ژنو تشکیل دادند و انتظار می رفت ایران پاسخی ارائه دهد. آن جلسه نتیجه ای ببار نیاورد. به ایران دو هفته اضافی برای دادن پاسخ پیشنهاد شد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه اخیر با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت؛ او در انتظار است زمینه مشترکی با کشورهای پنج بعلاوه یک فراهم آید. اما ادعای اخیر وی که ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را به شش هزار واحد افزایش داده است، از اعتبار این گفته می کاهد.

گونزالو گالیگوس، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید:
**** آنچه ما می بینیم دو نظر متفاوتی است که از ایران شنیده می شود... احساس می کنیم در آنجا یک گفت و شنود داخلی در این زمینه جریان دارد. صداهای مختلفی بگوش می رسد که نشان می دهد ایرانی ها در باره این موضوع بحث می کنند. آنچه ما ندیده ایم بیانیه روشنی است که انتظار داریم در پایان مهلت دو هفته ای صادر شود، این چیزی است که ما در انتظار آن هستیم.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید حضور ویلیام برنز معاون امور سیاسی وزارت خارجه در جلسه ژنو نشان داد ایالات متحده تا چه انداره در پشتیبانی از پیشنهادی که به ایران ارائه شده جدی است. او گفت: استراتژی این است که ایران وادار شود بسته پیشنهادی را بپذیرد یا در میان گروه پنج بعلاوه یک یکپارچکی کافی برای ببار آوردن نتایجی، در صورت خودداری ایران، بوجود آید، و قبول بسته مشوق ها، بمعنای تعلیق غنی سازی و پردازش اورانیوم و مذاکره با ما خواهد بود.
XS
SM
MD
LG