لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نقش وب سایت ها در آن


سناتور جان مک کین، نامزد احتمالی حزب جمهوری خواه برای ریاست جمهوری آمریکا، روز دوشنبه بیست و هشتم ماه ژوئیه در جمع طرفداران خود گفت هرچند که من علاقه چندانی به استفاده از پیامک ندارم و بیشتر ترجیح می دهم با تلفن صحبت کنم اما از اهمیت و نقش رایانه و وبلاگها در زندگی امروز مردم آگاه هستم.

مسئله آگاهی از فنآوری اینترنتی هنگامی مطرح شد که سناتور جان مک کین در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی طی یک مناظره انتخاباتی که از سوی وب سایت You Tube در اینترنت ترتیب داده شده بود پذیرفت که این فن آوری های اطلاعاتی در چهارچوبی قرار دارد که معاون وی باید به آن بپردازد. اشاره سناتور مک کین به آن بود که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و به دلیل آن که وی چندان با این تکنولوژی آشنائی ندارد، این معاون ریاست جمهوری است که باید مسائل مربوط به این محدوده را سرپرستی کند.

اما از سوی دیگر سناتور باراک اوباما، رقیب سناتور مک کین و نامزد احتمالی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا، که بر عکس رقیب انتخاباتی خود به این فن آوری تسلط فراوان دارد به طور دائم به «بلاک بری» خود مراجعه می کند. اوباما از فن آوری اینترنتی کاملاً آگاه است و برای نخستین بار در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توانسته است بیشترین تعداد را از طریق وب سایت خود به فعالیت های داوطلبانه انتخاباتی جذب کند.

سناتور مک کین اما در مصاحبه ای در سال گذشته با روزنامه نیویورک تایمز اعتراف کرده بود که کاملاً در مراجعه به اینترنت تسلط ندارد و امیدوار است که یک روز بتواند به تنهائی کارهای اینترنتی خوا را انجام دهد.

در چهارچوب فعالیت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نخست این ستاد انتخاباتی سناتور باراک اوباما بود که بسیار خوب مجهز شد، به طوری که با کمک یکی از پایه گزاران سایت Facebook حدود نیم میلیون نفر می توانند با یکدیگر مبادله اطلاعات کنند.

کمی بعد کمیته مرکزی حزب جمهوری خواه متوجه شد که باید در این زمینه اقدام متناسبی انجام دهد و در نتیجه یک سایت جدید تاًسیس کرد که همه بتوانند از طریق آن با یکدیگر تماس بگیرند. هر چند تعداد کسانی که به سایت اینترنتی جان مک کین مراجعه می کنند فعلا به رقم ۲۰۰ هزار رسیده است، با این همه تعداد مراجعه کنندگان در ماه ژوئن نسیت به ماه پیش از آن ۹۰ در صد بیشتر بوده است. این در حالی است که مراجعه کنندگان به سایت اینترنی سناتور اوباما از مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیز گذشته است.

XS
SM
MD
LG