لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

صدر از دولت عراق خواستار رد قرارداد حضور سربازان آمريکائی شد


مقتدا صدر روحانی افراطی شيعه عراقی از دولت عراق خواستار رد قراردادی شده است که ماندن سربازان آمريکائی را در عراق مجاز می شناسد.

صدر امروز، پنجشنبه، در بيانيه ای گفت وی از دولت نوری المالکی نخست وزير عراق علنا و از طرق سياسی حمايت خواهد کرد بشرط آنکه قرارداد را امضاء نکند.

صدر با حضور سربازان آمريکائی در عراق مخالف است، و تا قبل از آتش بس اخير، شبه نظاميان سپاه مهدی او اغلب با سربازان آمريکائی زدوخورد داشتند.

مقامات آمريکائی و عراقی در باره قراردادی صحبت ميکنند که ناظر و حاکم بر حضور سربازان آمريکائی در عراق پس از انقضای ماموريت سازمان ملل متحد در پايان سال جاری است.

در همين حال پليس عراق از کشته شدن سه مامور پليس در يک حمله انتحاری در نزديکی شهر شمالی موصل خبر داده است. پليس ميگويد مهاجم، اتوموبيل بمب گذاری شده خود را امروز، پنجشنبه، به يک پاسگاه پليس کوبيد. مقامات ميگويند چهار مامور پليس نيز در اين حمله مجروح شدند.

در اين ميان سربازان و پليس های عراقی يک حمله تهاجمی امنيتی را عليه شورشيان در استان شرقی دياله رهبری ميکنند. وزارت دفاع عراق روز چهارشنبه گفت نيروهای امنيتی دست کم سی و پنج مظنون ستيزه گر را در دومين روز عمليات تهاجمی توقيف کرده اند. نيروهای آمريکائی تامين کننده تدارکات حمايتی برای اين عمليات هستند، که شبيه عملياتی است که در سال جاری در استانهای بصره، ميسان و نی نوا انجام گرفت.

در همين حال خبرگزاری رويترز امروز گفت ارتش آمريکا يکی از فيلم برداران اين آژانس را در عراق توقيف کرده است. سربازان آمريکائی علی ال مشهدانی را که همزمان برای بی بی سی نيز کار ميکرد روز شنبه هنگامی که به منطقه تحت حفاظت موسوم به دژ سبز رفته بود تا کارت عبور بگيرد توقيف کردند. يک سخنگوی ارتش آمريکا به بی بی سی گفت ال مشهدانی بدان جهت توقيف شد که تهديدی برای امنيت عراق و نيروهای ائتلاف بود. رويترز و بی بی سی، هردو، خواستار آزادی وی شده اند.

XS
SM
MD
LG