لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

حمايت جنبش عدم تعهد از برنامه اتمی جمهوری اسلامی


گروهی از ١١٨ کشور در حال توسعه جهان با دفاع از حق تهران در استفاده مسالمت آميز از انرژی هسته ای، حمايت خود را از برنامه اتمی جنجال بر انگيز جمهوری اسلامی، ابراز داشتند.

جنبش عدم تعهد روز چهارشنبه دفاع خود را از جمهوری اسلامی در کنفرانسی که در سطح عالی در پايتخت ايران برگزار شد، اعلام نمود. در گذشته اين گروه از حق همه ملل در بهره برداری صلح آميز از انرژی هسته ای، حمايـت می کرده است.

پيشتر در روز چهارشنبه آيت الله علی خامنه ای رهبرجمهوری اسلامی ايران اعلام کرد علی رغم خواست های غرب از ايران در مورد متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم، تهران به تعقيب برنامه خود برای دستيابی به فن آوری اتمی ادامه خواهد داد. اين فرآيند هم مصارف نظامی و هم غير نظامی دارد.

اهود باراک وزير دفاع اسرائيل روز چهارشنبه مؤکداً از جامعه بين المللی خواست که برای جلوگيری از اينکه جمهوری اسلامی تسليحات اتمی بسازد، تحريم های شديد تری را عليه ايران، برقرار کنند. آقای باراک اين نظرات را در نيويورک پس از گفت و گو با بان کی –مون دبير کل سازمان ملل، ارائه نمود.

ايران تا روز شنبه فرصت دارد که مشوق های اقتصادی ارائه شده از سوی آمريکا و پنج قدرت ديگر جهان را بپذيرد.

ايران که تاکنون مشمول سه دور تحريم های اقتصادی شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار گرفته است، اگر پاسخ قطعی خود را نسبت به مجموعه مشوق ها اعلام نکند، خويشتن را در معرض برقراری تحريم های جديدی قرار خواهد داد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا روز سه شنبه از ايران خواست که مجموعه مشوق ها را بپذيرد.

XS
SM
MD
LG