لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۴

يک مقام ارشد المپيک برای سانسور اينترنتی در چين از خبرنگاران خارجی پوزش خواست


يک مقام ارشد کميته بين المللی المپيک از خبرنگاران خارجی برای آنکه به غلط گفته بود چين به آنان در جريان برگزاری مسابقات وزرشی در پکن اجازه ميدهد به اينترنت بدون محدوديت دسترسی کامل داشته باشند پوزش خواسته است.

کوان گوسپار، رئيس کميسيون وسائل ارتباط جمعی اين کميته ميگويد نمی دانسته است که ديگر مقامات ارشد کميته با پکن در مورد بعضی از وب سايت هائی که فيلتر ميشوند توافق کرده بودند. گوسپار اين وضعيت را غير قابل قبول توصيف کرد.

جان کوئتز، رئيس المپيک استراليا نيز که عضو کميته بين المللی است، با ابراز ناخشنودی ، وضعيت را تاسف آور خواند.

خبرنگاران خارجی در پکن روز چهارشنبه گزارش دادند که قادر نيستند به وب سايت های عفو بين الملل ، جنبش معنوی فالون گونگ و دولت در تبعيد تبت دسترسی پيدا کنند.

يک سخنگوی کميته المپيک چين ميگويد خبرنگاران به وب سايت هائی که بنظر مقامات چينی غير قانونی نيستند دسترسی کامل خواهند داشت.

برگزار کنندگان المپيک پيشتر قول داده بودند خبرنگاران خارجی از هشتم تا بيست و چهارم اوت که مسابقات المپيک برگزار ميشود به تمامی وسائل ارتباط جمعی دسترسی کامل و عاری از محدوديت داشته باشند.

عفو بين الملل از پکن و کميته بين المللی المپيک خواستار عمل کردن به تعهدات خود در مورد آزادی کامل وسائل ارتباط جمعی شده است.

گزارشگران بدون مرز امروز، پنجشنبه، برای خبرنگاران خارجی در چين در مورد اينترنت دستور العملی منتشر ساخت که حاوی راهنمائی هائی برای مقابله با نفوذ های غير مجاز و قفل کردن کامپيوترها و ايمنی در دسترسی به مترجمين است.

اين گروه امروز همچنين گزارش داد که ديروز به خبرنگاران فرانسوی اجازه ورود به روستای شانگکومولی در شين جيان داده نشده است که جمعيت مسلمان قابل توجهی دارد. برای رد اين دسترسی دليلی ارائه نشده است. روستا محل مسجدی بود که اخيرا به استناد اتهام حاکی از داشتن فعاليت های غير مجاز مذهبی تخريب شده است.

XS
SM
MD
LG