لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

نامی پتگر نقاش، عکاس و استاد دانشگاه براثر ایست قلبی درگذشت


نامی پتگر، نقاش، عکاس، استاد دانشگاه و از اهالی سینمای ایران، روز سه شنبه ۸ مرداد به هنگام کار روی تابلوی نقاشی اش، در آتلیه اش در نوشهر، براثر ایست قلبی درگذشت.

نامی پتگر متولد ۱۳۲۵ فرزند علی اصغر پتگر، نقاش بود که به تشویق پدر، از سال ۱۳۳۴ با شرکت در کلاسهای آزاد، آموزش نقاشی را آغاز کرد. او در سال ۱۳۴۷ به ایتالیا رفت و در دانشکده هنرهای زیبای رم به آموزش در زمینه مجسمه سازی پرداخت. پس از بازگشت از ایتالیا در سال ۱۳۵۲ و دایر کردن آموزشگاه آزاد هنر، به کار تربیت هنرجویان پرداخت.

او که تجربه کار در شهرک سینمایی چینه چیتای ایتالیا را داشت به سینمای ایران جلب شد و دستیاری امیرنادری در فیلم آب، باد، خاک و سپس ابراهیم فروزش در فیلم کلید را برعهده گرفت.

اما کار اصلی نیما پتگر، نقاشی بود و شرکت در نمایشگاههای گوناگون از جمله: نمایشگاه هنرمندان خاورمیانه در سفارت ترکیه، نمایشگاه هنرمندان معاصر در سالن موزه ایران باستان، نمایشگاه مکتب کمال الملک و پیروانش در نگارخانه مهرشاد، نمایشگاه سه نقاش معروف رئالیست در نگارخانه تخت جمشید، نمایشگاه جلوه های هنر ایران در موزه هنرهای معاصر و شرکت در کلیه نمایشگاههای دوسالانه ایران.

XS
SM
MD
LG