لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۵

رادوان کاراجیچ در دادگاه از قبول یا رد اتهامات خودداری کرد


رادوان کاراجیچ، رهبر سابق صرب های بوسنی، از قبول یا رد اتهام نسل کشی در ارتباط با جنگ بوسنی در دهه ۱۹۹۰ خودداری کرده است.

کاراجیچ امروز، پنجشنبه، در دادگاه رسیدگی به جرائم جنگی وابسته به سازمان ملل متحد در لاهه حضور یافت، اما از حق داشتن وکیل تسخیری صرفنظر کرد و گفت شخصا از خود دفاع خواهد کرد.

منشی دادگاه، کیفرخواست شامل ۱۱ فقره اتهام نسل کشی، جنایت علیه بشریت و ارتکاب جنایات جنگی را قرائت کرد. این اتهامات از نقشی که گفته می شود کاراجیچ در رهبری عملیات بی رحمانه علیه غیر صرب ها در جریان جنگ در بوسنی هرزه گوین از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ ایفا کرد ناشی می شود. به وی ۳۰ روز فرصت داده شد به اتهامات پاسخ دهد.

کاراجیچ روز چهارشنبه ۹ روز پس از دستگیری در بلگراد وارد لاهه شد. او بیشتر ۱۲ سال گذشته را به عنوان یکی از مهمترین فراریان تحت تعیقب در جهان گذرانده است. مقامات می گویند کاراجیچ بخشی از این مدت را، در حالی که با ریش و موی سفید بلند به شدت تغییر قیافه داده بود، در بلگراد سپری کرد. در جلسه امروز دادگاه او با ریش تراشیده و در کت و شلواری تیره رنگ ظاهر شد.

لوکا، برادر کاراجیچ، به روزنامه ایزوستیا چاپ روسیه گفت برادرش انتظار داشت دستگیر شود و کاملا برای محاکمه آماده بود. لوکا همچنین گفت رادوان امیدوار است شاید بتواند از دیپلماسی روسیه برخوردار شود.

کاراجیچ، که ۶۳ سال دارد، ممکن است در صورت محکومیت با مجازات زندان ابد روبرو شود.

XS
SM
MD
LG