لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

آمريکا همچنان به کمکهای خود به دولتها و درمانگاههای پزشکی برای مبارزه با بيماری ايدز ادامه می دهد


ایالات متحده، حتی در حالی که با کاهش رشد اقتصاد و افزایش هزینه های انرژی در داخل روبرو است، همچنان به یاری دادن دیگران در خارج پای بند است. رای اخیر قانونگزاران آمريکا به توسعه دامنه مبارزه با گسترش جهانی ویروس اچ آی وی، و بیماری ایدز، شاهد بیشتری برای این پایبندی فراهم آورد.

از سال ۲۰۰۳، ایالات متحده پول و پشتیبانی تکنیکی برای مبارزه با ویروس، که اینک حدود ۳۳ میلیون نفر را در سراسر جهان اآلوده کرده، در اختیار دولت های خارجی، گروه های خیریه و درمانگاه های پزشکی قرار داده است. تاکنون حدود ۱۵ میلیارد دلار در اجرای برنامه معروف به پپفار PEPFAR هزینه شده است. بیشتر این پول برای خرید داروهای ضد ریترویروس و تامین مراقبت های پزشکی روزانه بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نفر کسانی که بقای آنها به ادامه درمان وابسته است، بمصرف می رسد.

بیمارانی در هائیتی و گایانا، در قاره آمريکا، ویتنام در آسیا، و اتپوپی، بوتسوانا، نیجریه و کشورهای دیگر در مناطق صحرائی آفریقا، هدف های ویژه کمک ایالات متحده هستند که بر اساس طرحی که بتصویب کنگره آمريکا رسید، طی پنج سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار افرایش خواهد یافت، و همراه با آن، بر میزان اعتبار برای برنامه های مبارزه با مالاریا و سل نیز افزوده خواهد شد. این مبالغ مسلم خواهد ساخت که ایالات متحده بعنوان بزرگترین کمک کننده به مبارزه جهانی با ایدز باقی خواهد ماند و پای بندی آن به این مبارزه سالها ادامه خواهد یافت.

پرزیدنت جرج بوش گفت: پپفار بزرگترین طرح بهداشت بین المللی در تاریخ است که بر مبارزه با یک بیماری متمرکز است، و شفقت و سخاوتمندی خارق العاده مردم آمريکا را شهادت می دهد.

XS
SM
MD
LG