لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

کاراجيج در اولين جلسه محاکمه به اتهام نسل کشی پاسخ ميدهد


رادوان کاراجيج رهبر سابق صربهای بوسنی روز پنجشنبه به اولين جسله محاکمه در ديوان بين المللی جرائم جنگی در لاهه برده ميشود تا از وی پرسيده شود در اتهامات نسل کشی خود را مقصر ميداند يا بی گناه.

دادستانها اين برنامه را امروز، چهارشنبه ، به فاصله چند ساعت پس از منتقل شدن کاراجيج از بلگراد به لاهه، محل ديوان بين المللی جرائم جنگی يوگسلاوی سابق، اعلام کردند.

مقامات صربستان هفته گذشته اين رهبر سابق شصت و سه ساله، و متهم را، که بيش از دوازده سال فراری و پنهان بود، در بلگراد دستگير کردند.

کشتار موسوم به پاک کردن اقوام غير صرب از بخش هائی گسترده در منطقه بوسنی هرزه گووين، در کانون اتهامات عليه کاراجيج است.

سرگی برامرتز، دادستان کل سازمان ملل متحد از اقدام مقامات صرب در توقيف کاراجيج با تحسين ياد کرد و آن را دست آوردی عمده ناميد. وی همچنين ابراز اميدواری کرد که راتکو ملاديج، و گوران حاجيج، دو فراری اصلی ديگر نيز دستگير شوند.

کاراجيج در دوران فرار نامی جديد برای خود برگزيد و با تغييری عمده در چهره و ظاهر، به طبابت و تجويز داروهای سنتی مشغول بود.

بلگراد، پيش از انتقال کاراجيج به لاهه صحنه برخورد ناسيوناليست های متعصب حامی وی با پليس در جريان تظاهراتی در حمايت از او بود.

دست کم چهل و چهار نفر از جمله بيست و پنج پليس و يک خبرنگار در اين برخورد مجروح شدند. شاهدان ميگويند صدها مرد جوان با جدا شدن از جمعيت به پليس با پرتاب سنگ حمله کردند و پليس نيز با شليک گاز اشک آور و گلوله های لاستيکی واکنش نشان داد.

پليس ميگويد قريب پانزده هزار نفر در تظاهرات شرکت کردند که به مراتب کمتر از جمعيتی صد هزار نفری است که برگزار کنندگان پيش بينی کرده بودند.

اتهامات نسل کشی راجع به عملياتی است که در اوايل دهه نود با به توپ بستن و شليک گلوله به غير نظاميان در سارايه وو همراه بود، و در سال ۱۹۹۵ به قتل عام قريب هشت هزار مرد و پسر مسلمان در صربرنيسکا منجر شد.

XS
SM
MD
LG