لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

کاراجيچ برای محاکمه در دادگاه جنائی بين المللی به اتهام نسل کشی وارد لاهه شد


امروز چهارشنبه رادوان کاراجيچ رهبر پيشين صرب برای محاکمه در دادگاه جنائی بين المللی وابسته به سازمان ملل متحد، وارد لاهه شد. استرداد آقای کاراجيچ از طريق پروازی از هلند به بلگراد که در آنچا دوازده سال در اختفا به سر برده بود، صورت گرفت.

دادگاه لاهه او را درارتباط با نقش خود درکشتار هشت هزار مرد و پسرمسلمان درشهر سربره نيتسا درسال ١٩٩٥ به نسل کشی متهم ساخته است.

روز سه شنبه در جريان تظاهراتی در بلگراد ناسيوناليست های افراطی صرب به عنوان اعتراض به بازداشت آقای کاراجيچ، به زد و خورد با پليس پرداختند.

شاهدان عينی می گويند صدها مرد جوان که از آن ها به عنوان اراذل و اشرار ياد کردند، با خارج شدن از تظاهرات اصلی، دست به سنگ پراکنی به سوی پليس زدند. پليس با شليک گاز اشک آور و گلوله های لاستيکی، به مقابله جوئی برخاست.

به گفته پليس، حدود ١٥ هزار نفردر حمايت از کاراجيچ در ميدان اصلی بلگراد دست به تظاهرات زدند. اين تعداد به مراتب کمتراز رقم ١٠٠ هزار نفر بود که انتظار می رفت.

برخی از تظاهرکنندگان از کاراجيچ به عنوان قهرمانی که جان صرب ها را در جريان جنگ های بالکان در سال های دهه ١٩٩٠ نجات داد، ياد می کردند.

XS
SM
MD
LG