لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

در گرمای تابستان ایرانیان با خاموشی های برق روبرو هستند


در گرمای تابستان ایرانیان با خاموشی های برق روبرو هستند
در گرمای تابستان ایرانیان با خاموشی های برق روبرو هستند

زمستان پیش، مردم ایران بدلیل نداشتن سوخت کافی که خودشان را گرم کنند، از سرما می لرزیدند. اینک، بنا بگزارش خبرگزاری رویترز، در گرمای تابستان، ایرانیان با خاموشی های برق روبرو هستند که آنها را در تاریکی نگاهمیدارد، کولرهایشان را از کار می اندازد، و درجه حرارت در داخل خانه ها را بشدت بالا می برد.

هرچند ایران از منابع انرژی طبیعی گسترده ای برخوردار است، اما تاسیسات زیر بنائی نفت و گاز آن در وضعی ناهنجار قرار دارند. ایران بیش از پنجاه درصد بنزين مورد نيازش را وارد می کند و گاز را برای شهروندان جیره بندی کرده است. آنچه بر مشکلات مردم ایران می افزاید، نرخ تورم و بیکاری است که روز بروز بالاتر می رود.

این تصویر غم انگیز اقتصادی، بیشتر از سوء مدیریت رهبران رژیم مایه می گیرد. اما، ایران، بدلیل خودداری از متوقف ساختن فعالیت های غنی سازی و پردازش اورانیوم، با تحریم ها و دیگر محدودیت های مالی نیز روبرو است. اخیرا شرکت فرانسوی نفت توتال اعلام کرد از سرمایه گذاری در پروژه میدان گاز پارس جنوبی منصرف شده است. رئیس اجرائی شرکت گفت خطر سیاسی همراه با آن بسیار زیاد است. رویال داچ شل و شرکت اسپانیائی رپسول نیز از پروژه های گاز ایران خارج شده اند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید ایران با عدم پایبندی به تعهداتش در ارتباط با برنامه اتمی خود بهای فراینده ای می پردازد:
**** آنها آثار قطعنامه های شورای امنیت، و همکاری ایالات متحده و کشورهای اروپائی برای اقدامات انفرادی، و نیز گام هایی را که کشورهای دیگر ممکن است بردارند، احساس می کنند. همانطور که می دانید نرخ ریسک اعتباری ایران بالا رفته است. شرکت های ایرانی دیگر قادر نیستند برای کار در سیستم تجارتی و مالی بین المللی اعتبارنامه دریافت کنند.

مسیر متفاوتی در دسترس ایران قرار دارد. ایالات متحده و ملت های دیگر مجموعه ای از مشوق های تجاری و اقتصادی، و نیز امکان دسترسی به نیروی اتمی غیر نظامی پیشنهاد کرده اند، بشرط این که تهران فعالیت های غنی سازی و پردازش اورانیوم را متوقف کند. اگر رهبران ایران به رفاه و بهزیستی مردم ایران علاقمند باشند، این مسیر را در پیش خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG