لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۱

محمود عباس در دیدار با حسنی مبارک تأسف خود را نسبت به انفجار  غزه ابراز کرد


محمود عباس رهبر فلسطینیان، که به منظور پی گیری روند آتش بس میان اسرائیل با گروه حماس به قاهره سفر کرده است، در دیدار با رئیس جمهوری مصر، اندوه و تأسف خود را نسبت به انفجار جمعه شب در غزه ابراز کرد.

عامل بمب گذاری غزه – که مرگ تنی چند از اعضای حماس را در پی داشت – شناسایی نشده، وهيچ فرد یا گروهی مسئولیت آن را برعهده نگرفته است؛ اما گروه حماس، حزب فتح را در این رویداد دخیل دانسته است.

کاخ ریاست جمهوری مصر در قاهره ديروز (يکشنبه) صحنه دیدار محمود عباس رهبر فلسطینیان با حسنی مبارک بود.

محمود عباس برای پیگیری آتش بس و گفتگوهای صلح میان اسرائیل با حماس، مذاکرات بر سرِ سرنوشت گیلعاد شالیت سرباز اسرائیلی که در اسارت نیروهای مسلح حماس است، و آشتی میان دو گروه رقیب فتح و حماس به مصر رفته است. مصر میانجیگریِ گفتگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان، را بر عهده دارد.

در حالی که انفجار جمعه شبِ یک خودرو در ساحل غزه، و کشته شدن چند عضو حماس، صلحِ شکننده میان فتح و حماس را بار دیگر به خطر انداخته است، محمود عباس در یک کنفرانس خبری در قاهره با اظهار تأسف از آن رویداد، گفت «این که حماس انگشت اتهام را مستقیماً به سوی فتح نشانه رفته است برای ما پذیرفتنی نیست.»

رهبر فلسطينيان افزود، «ما قبلاً گفته ایم و همواره تأکید می کنیم که از هر وسیله ای به جز خشونت و کشتار برای حفظ وحدت میان گروه های فلسطینی استفاده می کنیم.»

بنا به گزارش یک گروه بشردوستانه در نوارغزه، پلیس حماس از روز شنبه بیش از ۲۰۰ نفر، از جمله یکصد و شصت عضو گروه فتح، وابسته به محمود عباس، را در رابطه با انفجار دستگیر کرده است.

محمود عباس خواستار برپایی کمیته ای متشکل از فلسطینیان مستقل برای تحقیق پیرامون بمب گذاری مرگبار جمعه شب شد.

رهبر فلسطینیان همچنین اشاره کرد که مصر در چند روز آینده از تمامی گروه های فلسطینی دعوت خواهد کرد تا در قاهره به گفتگوی ملی برای حل اختلافات خود بپردازند.

در همین حال، در جبلیه در شمال نوار غزه، صدها نفر از هواداران حماس در اعتراض به بمب گذاری جمعه شب دست به تظاهرات زدند، و با سردادن شعار بار دیگر فتح را به دست داشتن در آن انفجار متهم کردند.

XS
SM
MD
LG