لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

ارمنستان جدیدترین کشوری است که به نبرد با گسترش فناوری اتمی کمک می کند


در عصر پس از جنگ سرد، بازار سیاه جهانی برای فناوری اتمی بگونه ای نگران کننده گسترش یافته است. به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، بین سالهای ۱۹۹۳ و ۲۰۰۶، بیش از یک هزار مورد تائید شده قاچاق مواد اتمی یا گسترش آن خارج از کنترل های قانونی وجود داشت.

اما جامعه بین المللی ساکت نبوده و برای متوقف ساختن آن گام هایی بر می دارد. ارمنستان جدیدترین کشوری است که به نبرد با گسترش فناوری اتمی کمک می کند. کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا و ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان، روز ۱۴ ژوئیه قرارداد همکاری برای متوقف ساختن قاچاق مواد و تجهیزات اتمی را قطعی ساختند. این قرارداد که ۲۸ گام را شامل می شود، کارهائی را که دولت ارمنستان باید برای جلوگیری از تجارت غیر قانونی مواد و تجهیزات اتمی، ردیابی و پاسخگوئی به آن انجام دهد، بتفصیل شرح می دهد. ۱۰ گام از این ۲۸ گام ، کوشش های جاری را که نیاز دارد تکمیل شود در بر می گیرد، بقیه، طرح های جدیدی را نشان می دهد.

توافق آمريکا و ارمنستان، پنجمین طرح عملی مشترکی است که بر اساس برنامه مبارزه با قاچاق اتمی اجرا می شود. این برنامه که ایالات متحده آنرا تهیه کرده به کشورهایی که تهدید قاچاق در آنها بالا است کمک می کند با آن مبارزه کنند. تاکنون اوکراین، ازبکستان، گرجستان، قرقیزستان در آن شرکت کرده اند و هدف این است که توافق های مشابه دو جانبه ای با بیست کشور دیگر که در معرض خطر قرار دارند بدست آید.

ردیابی قاچاق مواد اتمی کاری دشوار و پیچیده است. برای مثال، بر اساس مطالعاتی که دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۲ انجام داد، حدود چهار کیلوگرم پلوتونیوم می تواند برای ساختن یک بمب کافی باشد. با میلیون ها کامیون، ترن، کشتی و هواپیما که روزانه از مرزهای بین المللی می گذرند، کشف مواد اتمی سرقت شده، کوشش و همکاری های گسترده ای را ایجاب می کند. بدلیل گستره عظیم توسعه مواد اتمی، طرح مشترک، یکی از برنامه های متعددی است که ایالات متحده و کشورهای دیگر برای مبارزه با مشکل فراهم آورده اند.

در سال ۲۰۰۳، پلیس گرجستان - همسایه شمالی ارمنستان - مردی را که سعی داشت شش آونس اورانیوم بسیار غنی شده به ارمنستان قاچاق کند دستگیر کردند. توافق جدید ضد قاچاق مواد اتمی به ایالات متحده و ارمنستان کمک خواهد کرد از افتادن این مواد بدست کسانی که قصد دارند از آن برای آسیب رساندن به دیگران استفاده کنند، جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG