لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

مک کین از دولت چین خواست زندانیان سیاسی تبت را آزاد کند


در حالی که کمتر از دوهفته به آغاز بازی های المپیک پکن باقی مانده است، سناتور جان مک کین نامزد احتمالی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در یک مصاحبه مطبوعاتی مشترک با دالایی لاما، رهبر روحانی تبت، از دولت چین خواست برای نشان دادن حمایت خود از حقوق بشر زندانیان سیاسی تبت را آزاد کند وبا نمایندگان دالایی لاما به گفتگو بنشیند.

جان مک کین همچنین این فرصت را غنیمت شمرد تا از سناتور بارک اوباما رقیب انتخاباتی خود انتقاد کند.

جان مک کین روز جمعه در اسپن کلرادو با دارایی لاما رهبر روحانی تبت که در تبعید به سر می برد گفتگو کرد. بدنبال این ملاقات مک کین در جمع خبرنگاران گفت مسابقات المپیک پکن که در ماه اوت برگزار خواهد شد این فرصت را به چین می دهد تا حمایت خود از حقوق بشر را به جهانیان نشان دهد. وی افزود، «من از دولت چین می خواهم زندانیان سیاسی تبت را آزاد و شمار کسانی را که پس از تظاهرات ماه مارس ناپدید شده اند اعلام کند و همچنین گفتگو برای خود گردانی واقعی تبت را آغاز کند.»

مک کین گفت دالایی لاما صرفا تلاش می کند فرهنگ، زبان، و مذهب شهروندان تبت را حفظ کند.

دالایی لاما در قدردانی از سناتور مک کین گفت، «دوست قدیمی من آقای مک کین صمیمانه نگران دموکراسی، حقوق بشر، آزادی دین و مسائل اقلیمی بویژه در تبت است و من در این گفتگو شرایط فعلی تبت را برای ایشان بیان کردم. من از شما برای توجهتان به مسائل تبت بسیار سپاسگزارم.»

دالایی لاما تلاش می کند حمایت رهبران جهان را برای گفتگو های آتی با چین جلب کند و این در حالی است که رهبر روحانی تبت می گوید او خواهان خود گردانی تبت است و نه استقلال آن.

چین ادعا می کند تبت قرن هاست که بخشی از آن کشوربوده است.

جان مک کین از فرصت دیدار خود با دالایی لاما برای انتقاد از سناتور باراک اوباما رقیب دموکرات خود که در طول سفر این هفته به خاورمیانه و اروپا مورد استقبال فوق العاده ای قرار گرفت استفاده کرد.

سناتور مک کین با اشاره به کاهش خشونت ها در عراق که عمدتا ناشی از افزایش نیرو های ایالات متحده درآن کشور است گفت، «اگر سناتور اوباما توانسته بود مانع افزایش این نیروها شود ایالات متحده در موضع ضعف قرار می گرفت و نه تنها این یک تضعیف روحی برای نیرو های نظامی ما بود بلکه دشمنان ما جسورتر می شدند و تروریست ها تصور می کردند ایالات متحده توان شکست آنان را ندارد. عراق نیز دچار هرج و مرج می شد و سایر کشور های منطقه به یاری گروه های مورد علاقه خود می شتافتند و جنگ در منطقه همه گیر می شد.»

سناتور اوباما گر چه به تمامی لایحه های بودجه جنگ عراق را ی موافق داده ولی خواستار خروج سریع نیرو های این کشور از عراق است.

XS
SM
MD
LG