لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

چین تعهد کرد اقدام های لازم برای کاهش آلودگی هوا را ادامه دهد


در حالی که دو هفته دیگربازی های المپیک پکن آغاز خواهد شد، یک مقام محیط زیست چین اعلام کرد دولت چین تعهد می کند اقدام های لازم برای کاهش آلودگی هوا را ادامه دهد تا هوای پکن برای تنفس ورزشکاران بین المللی پاکیزه باشد.

دو شائو ژانگ قائم مقام دفتر حفظ محیط زیست پکن ديروز (شنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، «ما تعهد می کنیم در طول مسابقات المپیک کیفیت هوای پکن خوب باشد و ورزشکاران هوای پاکیزه تنفس کنند.» او افزود کمیته المپیک بین المللی و کمیته های پزشکی المپیک نیز این ادعا را تایید کرده اند.

ولی گفته می شود برخی از ورزشکاران بدلیل آلودگی هوای پکن از شرکت در مسابقات المپیک که در ۱۸ مرداد آغاز خواهد شد امتناع کرده اند و برخی دیگرنیز تصمیم دارند در زمان توقف خود در آن شهر از ماسک تنفسی استفاده کنند.

آلودگی هوای پکن نگرانی عمده مسئولان برگزاری مسابقات المپیک است و این نگرانی دولت چین را بر آن داشته تا در اين زمينه اقدامات اساسی به عمل آورد.

یکی از این اقدام ها محدود کردن تردد سه میلیون و ۳۰۰ هزار اتومبیل شخصی در پکن است که از یکشنبه گذشته به مرحله اجرا گذاشته شد. به این معنا که اتومبیل هایی که پلاک آن ها به شماره های فرد یا زوج ختم می شود فقط می توانند در روز های خاص و به تناوب وارد محدوده شهر شوند.
از يازدهم تيرماه نیز ورود ۳۰۰ هزار اتومبیل که موجب آلودگی بسیار می شوند از جمله کامیون های سنگین به پکن ممنوع شده است. و از سی ام تيرماه ساختمان سازی در پکن به حال تعلیق در آمده و کارخانه هایی که نتوانند از گاز های آلاینده خود به میزان سی درصد بکاهند موقتا تعطیل خواهند شد.

برغم خوش بینی مقامات چین هنوز غبار خاکستری پکن را در بر گرفته که گاه طبقات بالای ساختمان های بلند را از دید پنهان می سازد.
با وجود آلودگی هوا در پایتخت چین ديروز (شنبه) ورود ورزشکاران بین المللی به این شهر آغاز شد.

ورزشکاران ایتالیا و بریتانیا از اولین گروه هايی بودند که وارد فرودگاه پکن شدند. ولی نگرانی آنان به هنگام ورود نه هوای آلوده شهر بلکه تحویل گرفتن وسایل خاص ورزشی ايشان بود. بویژه اعضای تیم قایق سواری بریتانیا نگران قایق های خود بودند زیرا که هر قایق برای ورزشکار خاصی طراحی و ساخته می شود و کوچکترین صدمه به قایق امکان برنده شدن ورزشکار را کاهش می دهد.

به این منظور شرکت های هواپیمایی اقدامات خاصی را برای ترابری وسایل خاص ورزشی از تیر و کمان و نیزه گرفته تا قایق و حتی مهمات تدارک دیده اند.

یکی از محموله های عجیب این هواپیما ها اولین اسب هایی بودند که در مسابقات اسب سواری المپیک شرکت خواهند داشت و ديروز وارد چین شدند.
انتظار می رود ۳۰۰ اسب از ۴۲ کشور جهان در این مسابقات شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG