لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

دهکده ورزشکاران المپيک پکن رسما باز شد


دهکده ورزشکاران المپيک پکن رسما توسط صدها ورزشکار چينی، از جمله يائو مينگ ستاره بسکتبال، و لوئی شيانگ قهرمان دوی با مانع، گشايش يافته است.

مراسم گشايش اين دهکده روز يکشنبه با برافراشتن پرچم چين و افشاندن پولک های رنگين، و دادن مظاهر شانس و اقبال توسط کودکان به شخصيت های برجسته سياسی همراه بود.

چن ژيلی مسئول دهکده از ورزشکاران اعزامی بيش از دويست کشور جهان به مسابقات المپيک، که روز هشتم اوت شروع ميشود، استقبال کرد. وی قول داد که برای تحقق بخشيدن به خواست های افراد از فرهنگ ها و مذاهب مختلف نهايت کوشش را بعمل آورد.

مجموعه مسکونی دهکده می تواند شانزده هزار نفر را در خود جا بدهد. تمامی آپارتمانهای مجموعه که بعدا مورد استفاده خصوصی پيدا ميکند پيشاپيش فروخته شده است.

ليو کوئی رهبر حزب کمونيست شاخه پکن که در عين حال رياست کميته چينی برگزار کننده المپيک را نيز عهده دار است کليد طلائی دهکده را به چن ژيلی تسليم کرد، که خود يکی از معاونان کميته برگزاری است.

ورزشکاران چينی و مقامات ورزشی آن کشور با پوشيدن کت قرمز روشن، پيراهن زرد و شلوار و يا دامن سفيد به مراسم گشايش دهکده رنگ و جلائی ملموس داده بودند.

هوای گرم و شرجی ، همراه با ابری غبار آلود فضای دهکده را پوشانده بود، هرچند که ازهفته پيش برای مقابله با آلودگی هوا تدابيری شديد به اجرا گذاشته شده است.

دهکده ورزشکاران با استاديوم اصلی المپيک پکن، که بخاطر معماری خاص خود لانه پرندگان نام گرفته است يک کيلومتر فاصله دارد. اين دهکده علاوه بر ساختمانهای مسکونی دارای تاسيساتی خدماتی از جمله رستوران هائی است که در آن واحد می تواند از جميتی شش هزار نفری پذيرائی کند. قريب دو هزار و هفتصد آشپز چينی همراه با صد آشپز خارجی وظيفه تهيه غذاها را، که در چهار گروه اصلی غذاهای چينی، آسيائی ، مديترانه ای و بين المللی طبقه بندی شده است، بعهده دارند.

XS
SM
MD
LG