لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

احمدی نژاد ميگويد قريب شش هزار سانتريفيوژ در ايران کار ميکند


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران ميگويد اکنون قريب شش هزار سانتريفيوژ در کشور کار ميکند. به گزارش رسانه های جمعی در ايران آقای احمدی نژاد اين موضوع را امروز، شنبه، در يک سخنرانی برای استادان در مشهد مطرح ساخت. پيش از اين گفته ميشد قريب سه هزار و پانصد سانتريفيوژ در جايگاه اصلی اتمی ايران در نطنز کار ميکند.

آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود گفت آمريکا و ديگر کشورهای غربی از خواست هايشان عقب نشينی کرده اند و اکنون پذيرفته اند که جمهوری اسلامی ايران به غنی سازی اورانيوم با شش هزار سانتريفيوژ کنونی اش ادامه دهد

آقای احمدی نژاد در ماه آوريل برنامه نصب شش هزار سانتريفيوژ را اعلام کرده بود، که می تواند توانائی غنی سازی اورانيوم را به ميزان قابل توجهی افزايش دهد. اورانيوم غنی شده در توليد بمب اتمی مورد استفاده قرار ميگيرد، اما جمهوری اسلامی ايران ميگويد برنامه اتمی اش برای توليد برق است. شورای امنيت سازمان ملل متحد در واکنش به امتناع تهران در تعليق غنی سازی اورانيوم سه مجموعه تحريمی عليه جمهوری اسلامی وضع کرده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئيس جمهوری پيشين روز جمعه گفت تعيين ضرب الاجل، به مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی ايران کمکی نميکند، و از غرب خواست به مذاکرات شانس پيشرفت بدهد . اظهارات وی واکنشی به هشدارهای آمريکا بود که زمان برای جمهوری اسلامی ايران در دادن پاسخ به پيشنهادهای اتحاديه اروپا و شورای امنيت سازمان ملل متحد برای حل و فصل اختلاف اتمی رو به پايان است. آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد شامل: بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آمريکا، به تهران برای دادن پاسخ به مجموعه مشوق هائی که شنبه گذشته در مذاکرات ژنو مطرح شد دو هفته فرصت داده اند، و در غير اينصورت تهران با خطر دور جديدی از تحريم ها روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG