لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

شکست انتخاباتی حزب کارگر بريتانيا در اسکاتلند


هوشمند ميرفخرائی

حزب کارگر بریتانیا به رهبری گوردون براون نخست وزیر آن کشور در اسکاتلند متحمل شکست سختی شد. به همین دلیل، دیوید کامرون رهبر حزب محافظه کار بریتانیا درخواست کرد انتخابات پیش از موقع در آن کشور برگذار شود.

اسکاتلندی های مقیم شمال بریتانیا تا به حال سنتاً از حزب کارگر آن کشور حمایت می کردند، اما پیروزی حزب ملی اسکاتلند در منطقه کارگری گلاسکوی شرقی علامت روشنی از نارضایتی مردم آن سامان از سیاست های گوردون براون نخست وزیر بریتانیا تلقی شده است.

آقای براون که در ژوئن سال قبل به سمت نخست وزیری بریتانیا برگزیده شد، در حال حاضر عمدتاً بدلیل نگرانی عمومی از اثرات احتمالی رکود اقتصادی برای بریتانیا از محبوبیت کمی میان مردم آن کشور برخوردار است.

در حالیکه نخست وزیر ۵۷ ساله بریتانیا با ابراز تأسف از شکست حزب کارگر در اسکاتلند نارضایتی مردم را ناشی از افزایش جهانی قیمت سوخت و مواد غذائی دانست، جان ماسون نماینده جدید اسکاتلند از این پیروزی به عنوان پیامی صریح برای رهبری بریتانیا نام برد و موفقیت در رأی گیری اخیر را نتیجه عدم پاسخگوئی شخص گوردون براون خواند.

حزب کارگر بریتانیا که در اوائل قرن بیستم بنیانگذاری شد در حال حاضر بیش از یک دهه در آن کشور بر سر کار است و با وجودیکه انتخابات سراسری بریتانیا برای سال ۲۰۱۰ برنامه ریزی شده است، عدم محبوبیت عمومی این تشکیلات به حدی ست که برخی خواستار استعفای گوردون براون قبل از موعد مقرر شده اند.

XS
SM
MD
LG