لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

رایس از پاکستان خواست به مبارزه با ستیزه گرانی که به افغانستان حمله می کنند شدت بخشد


کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، از پاکستان خواسته است به مبارزه با ستیزه گران طالبان که از مناطق مرزی آن کشور برای حمله به افغانستان استفاده می کنند شدت بخشد.

رایس این موضوع را دیروز( پنجشنبه) در شهر پرت، در استرالیا، با خبرنگاران در میان گذاشت و گفت نباید به ستیزه گران اجازه داده شود حملاتشان را از نواحی سرحد شمال غربی پاکستان، علیرغم مشکلاتی که وجود دارد، سازمان دهند و طرح ریزی کنند.

استیفن اسمیث، وزیر امور خارجه استرالیا، نظر رایس را تایید کرد و افزود منطقه مرزی درحال حاضریک « بستر داغ بین المللی تروریسم» است و فقط یک مساله دو جانبه برای افغانستان و پاکستان نیست.

دو مقام نظریات خود را چند روز پیش از سفریوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، به واشنگتن ابراز می دارند. او قرار است با جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا، ملاقات کند.

دیروز پنجشنبه، یاپ د هوپ شفر، دبیر کل ناتو گفت نیروهای اتحادیه در افغانستان در تعقیب ستیزه گران وارد پاکستان نخواهند شد، اما یاد آور شد که سربازان حق دارند از خود در صورتی که از سوی دیگر مرز به آنها حمله شود دفاع کنند.

شفردر کنفرانس خبری مشترکی با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، گفت نبرد با تروریسم به افغانستان محدود نمی شود و این کشور تا زمانی که جامعه بین المللی به مساله پناهگاه های ستیزه گران در افغانستان توجه نکند روی امنیت و آرامش را نخواهد دید.

در این میان، ستیزه گران طالبان در شمال غربی پاکستان هشت نفر از حدود ۲۴ مقام دولت را که حدود دو هفته پیش در امتداد مرز با افغانستان ربودند آزاد کردند.

مقامات می گویند آزادی آنها در روز جمعه نتیجه مذاکرات بین طالبان و ریش سفیدان قبیله ای بود و چند روز پس از آن صورت می گیرد که نیروهای دولتی به عملیات خود در شهرک هنگو پایان دادند. هدف از عملیات پاک کردن منطقه از ستیزه گران بود.

XS
SM
MD
LG