لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

باراک اوباما، نامزد ریاست جمهوری آمریکا، در برلن با صدراعظم آلمان دیدار کرد


باراک اوباما، نامزد ریاست جمهوری آمریکا، در آغاز مرحله اروپائی سفر به پنج کشور،امروز (پنجشنبه) وارد برلن شد و بی درنگ به دیدار آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، رفت.

یک سخنگوی مرکل مذاکرات آنها را که انتظار می رفت ، از جمله، بر نیازهای سربازان ناتو در افغانستان متمرکز باشد،«بسیار باز» توصیف کرد.

اوباما با دیگر مقامات آلمانی نیز ملاقات می کند و قرار است در یک گردهمائی عمومی در میدان « ستون پیروزی» در برلن ، که انتظار می رود بالغ بر یکصد هزار نفر در آن جمع شوند، درباره مناسبات کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس سخنرانی کند. تلویریون آْلمان سخنرانی او را مستقیما پخش خواهد کرد.

اوباما می گوید اگر انتخاب شود، همکاری بین المللی را در مکانی که دولت بوش زمانی آنرا به عنوان «اروپای قدیم» نادیده گرفت، دنبال خواهد کرد.

آنگلا مرکل دیروز گفت او روشن خواهد ساخت که آلمان از مسئولیت های خود در افغانستان نخواهد کاست، اما محدودیت هایی نیز دارد.

اوباما سفر به خاورمیانه را بامداد پنجشنبه با دیداری از دیوار غربی اورشلیم، مقدس ترین مکان یهودیت، پایان داد.

او که پیشتر از افغانستان، عراق، اردن و سرزمین ها فلسطینی دیدن کرده بود، در اسراییل بر پشتیبانی خود از آن کشور تاکید گذاشت و گفت رهبران اسراییل را برای دادن امتیازاتی که امنیت آن را به خطر بیاندازد زیر فشار نخواهد گذاشت.

اوباما گفت امیدوار است بتواند برای برقراری صلحی با دوام تر در منطقه، چه در مقام رییس جمهوری یا یک سناتور، به عنوان شریکی موثر خدمت کند.

اوباما به خبرنگاران گفت مجهز شدن ایران به سلاح اتمی اوضاع در خاورمیانه و جهان را تغییر خواهد داد. او حاضر نشد هیچ گزینه ای را در مقابله با ایران کنار بگذارد.

XS
SM
MD
LG