لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

نگاهی به سفر باراک اوباما به اورشليم


غلامرضا الهياری

براک اوباما، سناتور آمريکايی و اميد دار تصدی مقام رياست جمهوری اين کشور، امروز با شيمون پِرِز، رَئيس ِ جمهوری اسرائيل در اورشليم ملاقات کرد. بگزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، بسياری از مردم اسرائيل نگران آنند که آقای اوباما با تجربۀ اندکی که در زَمينۀ سياست خارجی دارد، در صورت انتخاب شدن به مقام رياست جمهوری آمريکا، اسرائيل را تحت فشار بيشتری برای مذاکره با فلسطينيان قرار خواهد داد. سناتور اوباما در بيانيه ای رسمی که در محل سکونت رَئيس جمهوری اسرائيل منتشر شد با کاستن از اين نگرانی ها گفت که سفر وی به منظور تصريح دوبارۀ روابط خاصی است که ميان اسرائيل و ايالات متحده وجود دارد و او بر تعهدات کشورش نسبت به امنيت اسرائيل وفادار خواهد ماند. آقای اوباما روز قبل عهد کرد که در صورت انتخاب شدن به مقام رياست جمهوری آمريکا، بلافاصله برای ايجاد گشايشی در مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان، اقدام خواهد کرد.

سناتور اوباما پيشتر با اهود بَرَک، وزير دفاع اسرائيل نيز ملاقات کرد. پس از اين نشست، هيچيک از طرفين سخنی با خبرنگاران نگفتند، امّا بنا به گفتۀ مقامات، محور گفتگوها در اين ديدار، پروسۀ صلح و مسائل امنيتی در منطقه از جمله ايران بوده است. هر دو کشور اسرائيل و آمريکا نگران برنامه های غنی سازی اورانيوم توسط جمهوری اسلامی ايران هستند و آن کشور در گذشته تهديد به نابودی اسرائيل کرده است. در پی اين ديدار، سناتور حزب دموکرات با بنيامين نتان ياهو رهبر حزب ليکود به گفتگو نشست. حزب ليکود که از احزاب مخالف دولت اسرائيل بشمار می رود موضع سخت تری عليه فلسطينيان دارد.

ديدار آقای اوباما از خاور ميانه و اقامت وی در هتل تاريخی کينگ ديويد در اورشليم، موجب شده است تا تدابير شديد امنيتی در شهر و بخصوص در حوالی هتل، بمورد اجرا گذاشته شود. روز گذشته و پيشاپيش ورود سناتور اوباما به اورشليم در يکی از خيابانهای نزديک هتل اقامت وی، رانندۀ بولدوزری به گفته پليس اورشليم، با بلدوزر، چند اتومبيل را در هم کوبيد که متعاقباً يک رهگذر غيرنظامی و يک مأمور پليس راننده بلدوزر را به ضرب گلوله از پای در آوردند.

آقای اوباما امروز در سفری نيمساعته از اورشليم وارد رام الله در کرانۀ غربی رود اردن شد تا با محمود عبّاس، رَئيس و سلام فياض نخست وزير ِ تشکيلات خودگردان فلسطينی، گفتگو کند. ديدار سناتور اوباما، کانديدای حزب دموکرات برای رياست جمهوری آمريکا از کرانۀ غربی رود اردن، اميدواری هايی را در ميان فلسطينيان بوجود آورده است. در حاليکه جان مک کين نامزد حزب جمهوريخواه در سفر اخير خود به خاورميانه با فلسطينيان ملاقات نکرد. آقای عباس می خواهد سناتور اوباما پيامی را از ديدار امروز با خود به آمريکا ببرد و آن اينکه در صورت انتخاب شدن به مقام رياست جمهوری، بايد بلافاصله تلاشهای خود را برکشمکش ميان اسرائيل و فلسطينيان متمرکز کند که در غير اينصورت، ممکن است دستآوردهای گفتگوهای صلح، از ميان برود.

XS
SM
MD
LG