لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

شورای ریاست جمهوری عراق پیش نویس قانون انتخابات استانی را رد کرد


شورای ریاست جمهوری عراق پیش نویس قانون انتخابات استانی را رد کرده و آنرا به پارلمان پس فرستاده است. این اقدام به احتمال زیاد برگزاری انتخابات را، که ایالات متحده از آن حمایت می کند و قرار بود در ماه اکتبر صورت گیرد، به تاخیر خواهد انداخت.

روز چهارشنبه جلال طالبانی، رییس جمهور کرد عراق، و عادل عبدالمالک، معاون شیعه ریاست جمهوری، پیش نویس را رد کردند. این در حالی بود که طارق الهاشمی معاون دیگر رییس جمهوری که سنی است، در خارج از کشور بود. قوانین عراق باید به تصویب شورای سه نفری برسند.

طالبانی گفت او نمی تواند قانونی را که به تصویب کمتر از نیمی از ۲۷۵ عضو پارلمان رسیده است قبول کند. وی همچنین از قانونگزاران به دلیل نقض رویه های قانونی با استفاده از رای گیری مخفی در مورد چگونگی برگزاری انتخابات در شهر نفتخیز کرکوک انتقاد کرد.

پارلمان روز سه شنبه قانون انتخابات استانی را علیرغم خروج قانونگزاران کرد از جلسه تصویب کرد. اعضای کرد پارلمان به استفاده از رای گیری مخفی معترض بودند.

قانونگزاران کرد می خواهند مساله کنترل کرکوک به همه پرسی گذاشته شود. آنها به توافق تقسیم قدرت بین ساکنان عرب، ترکمن، و کرد شهر اعتراض دارند.

روز چهارشنبه ایالات متحده دولت عراق را به برگزاری انتخابات تا پایان سال جاری فراخواند و گفت این اقدام به آشتی بیشتر گروه های قومی کشور کمک خواهد کرد.

در این میان، سفارت آمریکا در بغداد امروز (پنجشنبه) اعلام کرد برنامه صدور ویزای مهاجرت را تمدید خواهد کرد.

برنامه جدید اجازه خواهد داد ظرف پنج سال آینده، هر سال پنج هزار عراقی برای همیشه در آمریکا ساکن شوند. تمام عراقی ها و خانواده های آنها که به دلیل کار برای سازمان های آمریکائی با تهدیدی جدی روبرو شده اند، خواهند توانست ویزا دریافت کنند.

XS
SM
MD
LG