لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

کاندولیزا رایس می گوید دولت بوش برای تصویب معامله اتمی با هند در کنگره تلاش می کند


کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید دولت بوش تلاش خواهد کرد معامله اتمی غیر نظامی هند و آمریکا را از تصویب کنگره بگذراند.

خانم رایس امروز( پنجشنبه) در راه استرالیا به خبرنگاران گفت دولت سعی می کند این معامله بسیار مهم از تمام مراحل بگذرد و به تصویب کنگره برسد.

استیفن اسمیت ،وزیر امور خارجه استرالیا ، که وزیر امور خارجه آمریکا را در هواپیما همراهی می کرد گفت دولت او معامله را در شیوه ای مثبت و سازنده بررسی می کند. اما بار دیگر تاکید کرد که استرالیا بر سیاست خودداری از فروش اورانیوم به هند پای بند است زیرا دهلی نو پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را امضا نکرده است.

با این حال، اسمیت گفت این سیاست مانعی در راه رسیدن به یک همفکری در گروه تولید کنندگان و فروشندگان مواد و تجهیزات اتمی، که استرالیا عضو آن است، نخواهد بود.

معامله اتمی آمریکا و هند پیش از آن که به کنگره آمریکا ارائه شود، باید به تصویب گروه چهل و پنج کشوری و آژانس بین المللی انرژی اتمی برسد.

بر اساس شرایط معامله، هند راکتورهای اتمی خود را در مقابل دریافت سوخت و فناوری اتمی از آمریکا بر روی بازرسی های بین المللی خواهد گشود.

XS
SM
MD
LG