لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

محرومیت عراق از حضور در بازی های المپیک تابستانی چین


کمیته بین المللی المپیک، عراق را به دلیل دخالت دولت در کمیته ملی المپیک از حضور در مسابقات المپیک در پکن ممنوع ساخته است.

سخنگوی کمیته بین المللی به صدای آمریکا گفت این تصمیم در پی انحلال کمیته المپیک عراق در اوائل ژوئن گرفته می شود. کمیته از عراق دعوت کرده بود برای حل مساله نماینده ای را به لوزان بفرستد، اما پیشرفتی صورت نگرفت.

کمیته بین المللی در نامه ای به وزیر ورزش عراق نوشت علیرغم کوشش های کمیته و شورای المپیک آسیا برای یافتن راه حل، وضع تغییر نکرده و ممنوعیت به قوت خود باقی است.

این اقدام به دلیل آنچه ادامه مداخله سیاسی دولت در فعالیت های ورزشی در کشور توصیف شده، و پس از آن صورت گرفت که شورای وزیران عراق کمیته ملی المپیک را منحل کرد و یک کمیته موقت به ریاست وزیر ورزش را به جای آن گماشت.

دولت عراق ماه پیش گفت کمیته به این دلیل منحل شد که اعضای کافی برای رسیدن به حد نصاب و برگزاری انتخابات نداشت. احمد علی سامره ای، رییس کمیته المپیک عراق، در ژوئیه ۲۰۰۶ ربوده شد و از آن هنگام خبری از او شنیده نشده است.

سخنگوی کمیته بین المللی المپیک گفت در برای تغییر باز است، اما انتظار ندارد عراق شرایط و مقررات کمیته را به موقع برای آئین های گشایش بازی های المپیک در پکن در 8 اوت اجرا کند.

XS
SM
MD
LG