لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

در آمریکا ۷۲ در صد بر این عقیده اند که سناتور مک کین، برای فرماندهی کل قوا مناسب تر است


سناتور اوباما پس از پایان سفرش به خاورمیانه روز پنجشنبه وارد برلن شد تا هر چه بیشتربه مسائل سیاست خارجی آمریکا بپردازد. سناتور اوباما در برلن از نزدیکی بیشتر آمریکا و اتحادیه اروپا سخن گفت. وی در سفر خود به اسرائیل نیز به محض ورود از استحکام بیشتر روابط آمریکا و اسرائیل سخن گفته بود.

سناتور اوباما نامزد احتمالی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا در اسرائیل گفت مهمترین مسئله برای من آنست که روابط تاریخی و منحصر بفرد بین اسرائیل و آمریکا را بگونه ای که نتواند از بین برود حفظ کنم. سناتور اوباما همچنین قول داد که این روابط را که در تمام دوران خدمت خود بر آن تکیه داشته است نه تنها قصد دارد ادامه دهد بلکه آن را در چهارچوب روابط دولت اوباما نیز اعمال خواهد کرد. اشاره سناتور اوباما در حقیقت به این بود که اگر به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود چگونه سیاستی را در چهارچوب روابط آمریکا و اسرائیل دنبال خواهد کرد. با این همه سناتور اوباما گفت صرفنظر از آنکه به ریاست جمهوری آمریکا برسد یا نه وی در جهت برقراری صلح در منطقه خاورمیانه تلاش خواهد کرد.

سناتور اوباما که بخش مهمی از سفر خود را روز چهارشنبه در خاورمیانه پشت سر گذاشته است میگوید که این سفر را در مقام یک سناتور آمریکائی انجام داده و نه یک کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا.

این سخنان در حالی گفته میشود که سوزان رایس مشاور سناتور اوباما در امور سياست خارجی گفته است ایالات متحده تنها یک رئیس جمهوری دارد و آن هم جورج دابلیو. بوش است و سناتور اوباما در هیچ حالت و به هیچ صورتی در هیچ یک از مذاکرات یا برنامه ربزی ها درگیر نخواهد شد.

گفته میشود که کاندوليزا رایس روز سه شنبه طی یادداشتی به سفارت خانه های آمریکا در کشورهای خارجی گفته است که خدمات دیپلماتیک آنان در رابطه با نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در چه محدوده ای میتواند انجام شود.

.... و در آمریکا، سناتور جان مک کین برای مخالفت رقیب خود سناتور اوباما با برنامه افزایش نیرو در عراق در سال گذشته، از وی انتقاد کرد و گفت من شهامت و قدرت تشخیص آن را دارم که بگویم ترجیح میدهم تا در یک ستاد انتخاباتی بازنده شوم نه در یک جنگ. اما بنظر چنین میرسد که سناتور اوباما ترجیح میدهد در یک جنگ بازنده باشد تا بتواند در یک ستاد انتخاباتی برنده شود.

بنا بر آخرین نظرسنجی شبکه تلویزیونی ای بی سی و و روزنامه واشنگتن پست- ۷۲ در صد از آمریکائی ها بر این باورند که سناتور جان مک کین در مقام فرماندهی کل قوا بخوبی عمل خواهد کرد در حالی که کمتر از نیمی از آنان - یعنی ۴۸ در صد - بر این عقیده اند که سناتور اوباما میتواند در مقام فرماندهی کل قوا بخوبی عمل کند. ضریب اشتباه محاسبه در این نظر سنجی سه در صد کمتر یا بیشتر است.

XS
SM
MD
LG